Prímerie nenastane, kým Hamas neprepustí všetkých rukojemníkov, vyhlásil Netanjahu

Hamas by musel prepustiť všetkých 239 rukojemníkov.

12.11.2023 (SITA.sk) – Izrael bude podľa jeho premiéra naďalej s „plnou silou“ bojovať, aby zlikvidoval palestínske militantné hnutie Hamas.

Prepustenie rukojemníkov

Prímerie v Pásme Gazy, po ktorom volá medzinárodná komunita, by podľa Benjamina Netanjahua bolo možné, len ak by Hamas prepustil všetkých 239 rukojemníkov, ktorých jeho militanti zajali pri útoku na Izrael zo 7. októbra. Informuje o tom spravodajský portál Sky News.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

V sobotňajšom televíznom prejave izraelský líder tiež trval na tom, že po vojne bude Pásmo Gazy demilitarizované a Izrael tam bude mať bezpečnostnú kontrolu. Následne objasnil, že to znamená, že izraelské sily musia mať možnosť vstúpiť do Gazy, keď to bude potrebné, aby dolapili militantov.

Odmietnutá idea

Netanjahu tiež odmietol ideu toho, že Palestínska samospráva, ktorá spravuje autonómne oblasti na okupovanom Západnom brehu Jordánu, bude v určitom období kontrolovať Pásmo Gazy.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Izraelsko-palestínsky konflikt 2023 (fotografie)

Oba postoje sú v rozpore s povojnovými scenármi, ktoré navrhli Spojené štáty – najbližší spojenec Izraela. Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken povedal, že USA sú proti izraelskej reokupácii Pásma Gazy a predpokladajú v určitej fáze zjednotenú palestínsku vládu v Gaze aj na Západnom brehu, ako krok k palestínskej štátnosti.

Viac k témam: americký minister zahraničných vecí, Izraelsko-palestínsky konflikt, Izraelský premiér, Pásmo Gazy, Prímerie, Rukojemníci, Útok Hamasu na Izrael
Zdroj: SITA.sk – Prímerie nenastane, kým Hamas neprepustí všetkých rukojemníkov, vyhlásil Netanjahu © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *