Krajiny v G7 varujú Rusko, invázia na Ukrajinu by mala vážne následky

V nedeľu to povedala britská ministerka zahraničia Liz Truss, podľa ktorej je skupina v tomto postoji zjednotená. 

13.12.2021 (Webnoviny.sk) –

  • Aktualizované 12. decembra o 17.20

Najvyspelejšie ekonomiky sveta združené v organizácii G7 vyzvali Rusko na deeskaláciu hromadenia vojsk pri hraniciach s Ukrajinou.

Ministri zahraničných vecí G7, ktorí sa cez víkend stretli v anglickom Liverpoole, varovali, že invázia by mohla mať „masívne následky“ a viesť k vážnym ekonomickým problémom pre Moskvu.

Spoločné vyhlásenie

Ministri zo Spojeného kráľovstva, USA, Kanady, Francúzska, Nemecka, Talianska a Japonska, ku ktorým sa pridal aj šéf diplomacie Európskej únie, v spoločnom vyhlásení uviedli, že sú zjednotení v „odsúdení Ruského vojenského zhromažďovania a agresívnej rétoriky voči Ukrajine“.

Moskvu zároveň vyzvali, aby využívala diplomatické kanály a „dodržiavala jej medzinárodné záväzky o transparentnosti vojenských aktivít“. Politici tiež pochválili zdržanlivosť Ukrajiny.

Akékoľvek použitie sily na zmenu hraníc je podľa medzinárodného práva prísne zakázané. Rusko by nemalo pochybovať o tom, že ďalšia vojenská agresia proti Ukrajine by mala masívne následky a vysokú cenu ako odpoveď,“ uvádza sa okrem iného vo vyhlásení.

Spoločná odpoveď

Britská ministerka zahraničia Liz Truss, ktorá stretnutie hostila, sa vyjadrila, že G7 vysiela „silný signál našim nepriateľom a našim spojencom“.

Vyhlásenie diplomatov sľúbilo „spoločnú a komplexnú odpoveď“, ale neobsahuje žiadne podrobnosti. Truss v súvislosti s ekonomickými sankciami uviedla, že G7 „zvažuje všetky možnosti“.

Pohyb ruských vojsk

Ukrajinu a Západ znepokojuje pohyb ruských vojsk a zbraní v rusko-ukrajinskom pohraničí, ktorý by mohol byť predzvesťou invázie. Moskva to popiera a obviňuje Kyjev z toho, že má sám agresívne zámery. Mocnosti avizovali, že v prípade invázie na Ukrajinu uvalia ostré sankcie na ruskú ekonomiku.

Stretnutiu G7 dominovalo zhromažďovanie ruských vojakov pri Ukrajine, diplomati však diskutovali aj o aktivitách Číny v indicko-tichomorskom regióne a jadrovej dohode s Iránom.

Viac k témam: eskalácia napätia, Jadrová dohoda, Štátne hranice, Vojsko
Zdroj: Webnoviny.sk – Krajiny v G7 varujú Rusko, invázia na Ukrajinu by mala vážne následky © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *