Matovič má v súvislosti s koronavírusom ambiciózny cieľ, Krajčí opäť nabádal ľudí k zodpovednosti

17.11.2020 (Webnoviny.sk) – Spoločným cieľom členov Ústredného krízového štábu SR je podľa premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) dostať deti do škôl čo najskôr.

Aby sa mohli vrátiť po sviatku Troch kráľov, pred Vianocami by sa mal dostať priemer pozitívne testovaných na 500 denne. „Je to veľmi ambiciózny cieľ, znížiť počet pozitívnych prípadov v podstate na tretinu voči súčasnosti,“ povedal predseda vlády.

Režim pre pendlerov sa nemení

Cieľom členov krízového štábu tiež je, aby v nemocniciach nebolo viac ako tisíc pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo podozrením naň. Pred Vianocami tiež chcú docieliť menej ako 100 pacientov napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

Viac o téme: Koronavírus

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) informoval, že režim pre pendlerov sa zatiaľ nemení. Nebudú tak potrebovať pri prechode hranicami negatívny test na koronavírus.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) opäť nabádal ľudí k zodpovednosti. „Podarilo sa nám zlomiť krivku, ktorá sa obrovskou kinetickou silou rútila do veľkých čísel. Pokiaľ by sme však nenastavili rozumné a zmysluplné kritériá, po chvíli by sa nám táto krivka opäť ohla a dostala by sa do podobného rastu, ako sme mali pred operáciou Spoločná zodpovednosť,“ uviedol Krajčí.

Masívne testovanie

Hlavný hygienik Ján Mikas naznačil, že výsledky antigénových testovaní by už budúci týždeň mohli byť súčasťou covidových štatistík.

„Väčšina regionálnych úradov verejného zdravotníctva založí odberové miesta alebo nejakým iným spôsobom sa bude podieľať na antigénovom testovaní. Pracovníci úradov budú vyhľadávať všetky kontakty osôb, ktoré budú po antigénovom testovaní pozitívne a takto sa budeme snažiť efektívne zamedziť ďalšiemu šíreniu koronavírusu na Slovensku,“ poznamenal Mikas.

Podľa premiéra Matoviča sa na krízovom štábe hlasovalo aj o tom, aký nástroj jeho členovia preferujú v záujme znižovania počtu pozitívnych prípadov.

„Hlasovanie dopadlo jednoznačne v prospech masívneho testovania pred uzatváraním ekonomiky a ľudí v domácom prostredí. Na krízovom štábe padlo konštatovanie, že Slovensko je dnes jedna z najslobodnejších krajín v európskom priestore,“ podotkol Matovič s tým, že o testovaní v pondelok telefonicky hovoril s premiérmi Maďarska a Poľska a absolvoval aj videokonferenciu s rakúskym kancelárom Sebastianom Kurzom.

Viac k témam: Koronavírus, minister vnútra SR, minister zdravotníctva SR, premiér Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk – Matovič má v súvislosti s koronavírusom ambiciózny cieľ, Krajčí opäť nabádal ľudí k zodpovednosti © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *