Matovič ponúka komunitné testovanie, prevádzky majú pár dní na rozmyslenie (video)

11.11.2020 (Webnoviny.sk) –

  • aktualizované 11. novembra 08:10

Slovensko možno čaká komunitné testovanie antigénovými testami raz za tri týždne. Predseda vlády Igor Matovič to ponúkol zástupcom odvetví postihnutých pandémiou.

Ako premiér uviedol na tlačovej konferencii, už by to nebola prioritne úloha štátu, ale hlas jednotlivých komunít, ktoré by na testovanie pozývali klientov a ľudí, ktorí využívajú ich služby.

Materiál by zabezpečil štát

Sami by tak zriadili testovanie na školách, v reštauráciách, divadlách, na štadiónoch, v posilňovniach či v kostoloch alebo na farách.

Štát by pritom zabezpečil potrebný materiál a do každého tímu jednu osobu ako dohľad nad kvalitou testovania.

Viac o téme: Koronavírus

Premiér upozornil na to, že ak sa umožní prevádzka všetkým dotknutým subjektom, spôsobí to nárast počtu nakazených z týždňa na týždeň možno o 20 až 30 percent. V horizonte troch týždňov môže narásť počet infikovaných skoro na dvojnásobok pôvodného stavu.

„Úlohou ďalších fáz celoslovenského pretestovania by bolo, aby sme to, čo si pokazíme otvorením týchto prevádzok, raz za tri týždne skorigovali do pôvodného stavu,“ dodal Matovič.

Väčšia sloboda v decembri

Zástupcovia jednotlivých odvetví by sa mali do piatka rozhodnúť, či do tohto projektu pôjdu. „Prvýkrát by sme komunitným spôsobom zorganizovali celoslovenské pretestovanie posledný novembrový víkend a v decembri by sme si dali dúšok väčšej slobody,“ povedal premiér.

Podľa hlavného hygienika SR Jána Mikasa bude testovanie na úrovni komunít zložité, preto sa budú prerokovávať v jednotlivých skupinách a koncom týždňa zhodnotia, či má takýto typ testovania význam.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Infektológ Pavol Jarčuška v tejto súvislosti uviedol, že sa budú venovať piatim oblastiam, medzi ktoré patrí šport, školy, rekreácia a stravovanie, ďalej cirkvi a kultúra. Každá z oblastí však podľa neho má svoje špecifiká.

„Budeme sa snažiť to nastaviť tak, aby sme si zadefinovali, kde to testovanie význam má, čo nám môže priniesť, akú mieru vykonávania činností bude možné potom uskutočňovať,“ skonštatoval Jarčuška.

Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) si vie predstaviť, že o ďalšie antigénové testovanie ľudí na ochorenie COVID-19 by sa postarali podnikatelia a základné prevádzky. Ako príklad uviedol, že školstvo by sa postaralo o testovanie vo svojom rezorte a armáda by pomohla s dodávkou testov a logistikou.

„Niektoré firmy, ktoré sa týkajú napríklad fitness centier alebo podobných oblastí, by mali nastavené svoje pravidlá, kde by bolo určené, kto je za čo zodpovedný a aj tam by sme im pomáhali. Toto je snaha o to, aby sme decentralizovali niektoré sektory,“ vysvetlil pred dnešným rokovaním vlády SR Naď.

Prevádzky sa zatiaľ neotvárajú

Prevádzky by sa v najbližších týždňoch otvárať nemali, povedal ešte pred stretnutím Matovič. Ako uviedol, na stretnutie nešiel s pravidlami, ale chcel, aby sa s dotknutými prevádzkami viedla poctivá diskusia.

„Budeme sa rozprávať o tom, ako každá dotknutá oblasť chce pridať ruku k dielu k tomu, aby sme mohli mať väčšiu mieru slobody,“ povedal premiér.

Doplnil, že situácia nie je z epidemiologického hľadiska rovnaká pri otváraní všetkých prevádzok.

„Je rozdiel medzi prevádzkami, kde ľudia sedia v bezpečnej vzdialenosti a v rúšku, a prevádzkami, kde sedia bez rúška a cudzí ľudia vedľa seba, čo je napríklad v reštaurácii, ale o tom dnešná debata bude,“ konštatoval.

Zákaz vychádzania v noci

Zákaz vychádzania bude po novom platiť v noci. Ako uviedol Matovič, v pondelok o tom jednohlasne rozhodol Ústredný krízový štáb.

Zákaz vychádzania by mal po novom platiť od 23:00 do 5:00 s výnimkami cesty do alebo z práce či k lekárovi.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Premiér tiež doplnil, že certifikáty o absolvovaní testu na koronavírus sa budú vyžadovať do konca tohto týždňa, a teda do nedele večera.

Dôvodom je, že počas najbližšieho víkendu nebude prebiehať ďalšie kolo plošného testovania.

Viac k témam: COVID-19, Ekonomické dopady koronavírusu, Koronavírus, núdzový stav, premiér Slovenskej republiky, Zákaz vychádzania
Zdroj: Webnoviny.sk – Matovič ponúka komunitné testovanie, prevádzky majú pár dní na rozmyslenie (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *