Metelka sa stal paralympionikom roka 2021, obhájil víťazstvo spred roka

Paralympijským tímom roka sa stali reprezentanti v boccii v zložení Samuel Andrejčík – Michaela Balcová – Martin Strehársky, ktorí v Tokiu obhájili zlato z Ria 2016.

20.12.2021 (Webnoviny.sk) – Paralympionikom roka 2021 sa stal paracyklista Jozef Metelka, ktorý obhájil svoje vlaňajšie prvenstvo. Pomohli mu k tomu tri medaily, ktoré vybojoval na tohtoročnej paralympiáde v Tokiu.

Rozhodlo o tom hlasovanie Klubu športových redaktorov (KŠR) v ankete Športovec roka 2021, v ktorej skončil Jozef Metelka na deviatom mieste medzi všetkými slovenskými športovcami a zároveň najvyššie zo všetkých paralympionikov.

Splnil si sen

„Veľmi sa z tohto ocenenia teším. V Tokiu som získal zlatú, striebornú aj bronzovú medailu. Splnil som si sen, pretože som zopakoval medailový hetrik z Ria. Nemyslel som si, že sa mi to môže podariť. Je za tým veľa driny, tréningov aj najazdených kilometrov,“ povedal trojnásobný paralympijský víťaz Jozef Metelka v tlačovej správe Slovenského paralympijského výboru.

Od roku 2015 je súčasťou ankety Športovec roka aj vyhlasovanie Paralympionika roka a po svojom prvenstve v premiérovom ročníku pridal Metelka na svoje konto ďalšie dve v rokoch 2020 a 2021.

Spolu s paraalpskou lyžiarkou Henrietou Farkašovou, ktorá triumfovala v rokoch 2017, 2018 a 2019, sú najúspešnejšími slovenskými parašportovcami za toto obdobie. Hegemóniu tejto dvojice dokázala prerušiť iba parastrelkyňa Veronika Vadovičová v roku 2016.

Najúspešnejší paralympijský tím

Od roku 2017 sa vyhlasuje aj najúspešnejší paralympijský tím roka. Za rok 2021 sa ním stali reprezentanti v kategórii BC4 v boccii v zložení Samuel AndrejčíkMichaela BalcováMartin Strehársky, ktorí v Tokiu obhájili paralympijské zlato z Ria 2016.

Zopakovali si zároveň koncoročné prvenstvo v tímoch z roku 2019. Na druhé miesto odsunuli reprezentáciu SR v parahokeji, ktorá si vybojovala postup na paralympijské hry v roku 2022 do Pekingu. Tretie skončilo družstvo v parastolnom tenise TT4 Boris TrávníčekPeter Mihálik.

Poradie ankety Paralympionik roka 2021:

1. Jozef Metelka (paracyklistika), 2. Samuel Andrejčík (boccia), 3. Patrik Kuril (paracyklistika), 4. Veronika Vadovičová (parastreľba), 5. Michaela Balcová (boccia), 6. Alena Kánová (parastolný tenis), 7. Marián Kuřeja (paraatletika), 8. Anna Oroszová (paracyklistika), 9. Alexandra Rexová (paraalpské lyžovanie), 10. Marcel Pavlík (paralukostreľba).

Poradie najlepších Paralympijských tímov roka 2021:

1. pár BC4 boccia (Andrejčík/Balcová/Strehársky – PH 2020), 2. parahokejová reprezentácia, 3. družstvo v parastolnom tenise TT4 Boris Trávníček – Peter Mihálik, 4. družstvo v parastolnom tenise TT2 Ján RiapošMartin Ludrovský, 5. pár BC 4 boccia (Balcová/Strehársky – ME 2021), 6. reprezentácia v curlingu na vozíku

Viac k témam: paralympionik roka, Športovec roka 2021
Zdroj: Webnoviny.sk – Metelka sa stal paralympionikom roka 2021, obhájil víťazstvo spred roka © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *