Ministerstvo obrany si pripomenulo výročie konca prvej svetovej vojny tradičným Behom na počesť vojnových veteránov (foto)

Tohtoročnom behu sa zúčastnilo 200 bežcov.

12.11.2023 (SITA.sk) – Rezort obrany a široká verejnosť si v sobotu 11. novembra pripomenuli Deň vojnových veteránov tradičným Behom na počesť vojnových veteránov.

Symbolický štart

Ten sa začal symbolicky o 11:11, a teda v čase, keď zaznela posledná salva pri podpise prímeria v roku 1918 v Compiègne vo Francúzsku, ktorým sa skončila prvá svetová vojna. Informoval o tom komunikačný odbor Ministerstva obrany (MO) SR s tým, že v sobotu si pripomíname 105. výročie skončenia prvej svetovej vojny. Súčasne je tento deň aj Medzinárodným dňom vojnových veteránov, ktorého symbolom je červený mak, ktorý vzdáva úctu všetkým bojujúcim za slobodu národov a nadčasové hodnoty.

MO SR informovalo, že na tohtoročnom behu sa zúčastnilo 200 bežcov vrátane vojakov v plnej poľnej, kadetov Akadémie ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika, reprezentantov Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica či príslušníkov Mnohonárodnej bojovej skupiny NATO v SR. Bežci tak vzdali hold hrdinom boja za slobodu. Rezort obrany si uctil pamiatku obetí vojen aj pietnou spomienkou na vojnovom cintoríne v bratislavskej Petržalke.

Večná úcta a česť hrdinom

„Hrdinom, ktorí v boji za ideály slobody a demokracie položili to najcennejšie, patrí večná sláva, česť a všetka naša úcta. Ich odkaz tu bude žiť naveky, nikdy im to nezabudneme,“ uviedol minister obrany Robert Kaliňák.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Medzinárodný deň veteránov 2023 (fotografie)

Rezort obrany súčasne informoval, že aktuálne eviduje 8 970 žijúcich vojnových veteránov, ktorí sa zúčastnili druhej svetovej vojny a takzvaných novodobých vojnových veteránov. Osemnásť z nich sa zúčastnilo bojov druhej svetovej vojny. Od roku 2004 ministerstvo obrany priznalo postavenie vojnového veterána celkovo 10 542 osobám.

Viac k témam: Deň vojnových veteránov, Minister obrany SR, Mnohonárodná bojová skupiny NATO, Prvá svetová vojna
Zdroj: SITA.sk – Ministerstvo obrany si pripomenulo výročie konca prvej svetovej vojny tradičným Behom na počesť vojnových veteránov (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *