Prezidentka Čaputová vyzvala na úctu k hrdinom aj obyčajným ľuďom, čo prežili peklo na Zemi (foto)

Na Cintoríne prvej svetovej vojny bol prítomný aj predseda parlamentu Peter Pellegrini.

12.11.2023 (SITA.sk) –

  • aktualizované 11. novembra 16:10

Sobotný deň je príležitosťou vzdať úctu obetiam prvej svetovej vojny. Pri príležitosti Dňa vojnových veteránov, ktorý pripadá na 11. novembra, to uviedla prezidentka Zuzana Čaputová.

Uctila si všetkých veteránov

Ako napísala na sociálnej sieti, je to príležitosť vzdať úctu hrdinom, obyčajným ľudom a aj tým, ktorí prežili peklo na Zemi a vrátili sa domov s ťažkými následkami ako na tele, tak aj na duši.

Prezidentka si uctila aj všetkých veteránov, ktorí v službe vo vojnách položili svoje životy. Prezidentka si Deň vojnových veteránov pripomenula na Cintoríne prvej svetovej vojny v Petržalke – Kopčanoch.

„Pred 105 rokmi 11. novembra o 11. hodine a 11. minúte bolo podpísané prímerie a utíchli zbrane na zablatených bojiskách nášho kontinentu. Prvá svetová vojna si vyžiadala desať miliónov obetí a predstavovala konflikt dovtedy nebývalých rozmerov. Dotkla sa takmer každej slovenskej rodiny,“ pripomenula Čaputová.

Mierové spolužitie

Dodala, že na základe historických skúseností z dvoch svetových vojen vznikol a vyrástol aj projekt súčasného mierového spolužitia európskych demokratických štátov a národov.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Medzinárodný deň veteránov 2023 (fotografie)

„Zrodil sa ako účinná prevencia pred javmi, ktoré náš kontinent už dva razy zmenili na bojisko. O to viac a o to aktívnejšie musíme chrániť svoje presvedčenie a naše hodnoty, aby žiadne režimy, žiadne ideológie ani novodobá pandémia násilia a nenávisti nenarušila bezpečnosť a architektúru slobodného demokratického sveta, v ktorom žijeme,“ zdôraznila prezidentka.

Na cintoríne bol aj Pellegrini

Na Cintoríne prvej svetovej vojny bol prítomný aj predseda parlamentu Peter Pellegrini. „Uctime si obete vojen a nedovoľme, aby sa história v jej krutej podobe opakovala,“ vyzval Pellegrini. Predseda parlamentu položil veniec k centrálnemu krížu a vystúpil s príhovorom.

„Pripomíname si nielen ukončenie tejto hroznej udalosti, ale aj všetkých tých, ktorí nielen v prvej či druhej svetovej vojne, ale vo všetkých vojnách bojovali, stratili svoje životy alebo sa domov vrátili ranení,“ povedal Pellegrini a dodal, že je to súčasne spomienka na tých, ktorí tieto vojnové misie prežili.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Predseda parlamentu apeluje, aby sa aj teraz v čase prebiehajúcich vojnových konfliktov na celom svete o vojne hovorilo a aby sa pripomínali jej dôsledky. „Počas vojny umierajú nielen vojaci, ale aj ženy, deti a nevinní obyvatelia. Musíme urobiť všetko pre to, aby sme my, nielen tu v SR, ale ani v EÚ a na celom svete neboli svedkami ďalšej svetovej vojny,“ uzavrel Pellegrini.

Viac k témam: Deň vojnových veteránov, Predseda parlamentu, Predseda strany Hlas-SD, Prezidentka SR, Vojnoví veteráni
Zdroj: SITA.sk – Prezidentka Čaputová vyzvala na úctu k hrdinom aj obyčajným ľuďom, čo prežili peklo na Zemi (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *