Nemecko vyčlenilo na pomoc Ukrajine ďalšie štyri miliardy eur, rozhodnutie Berlína znamená pre Kyjev viac zbraní a munície

Oficiálne rozhodne o finančnej pomoci parlamentný rozpočtový výbor.

12.11.2023 (SITA.sk) – Nemecko vyčlenilo vo svojom rozpočte na rok 2024 dodatočné 4 miliardy eur na pomoc Ukrajine. Informuje o tom portál Ukrajinská pravda s odvolaním sa na nemecký denník Bild, ktorému to povedali zdroje z nemeckého rezortu obrany.

Dohoda koaličných strán

Koaličné strany sa podľa spomenutých zdrojov dohodli na ďalších 4 miliardách pre Ukrajinu v rozpočte tento týždeň. Oficiálne o tom na budúci týždeň rozhodne parlamentný rozpočtový výbor.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Minister financií Christian Lindner pôvodne v spolkovom rozpočte na rok 2024 vyčlenil len 4 miliardy eur na vojenskú pomoc Ukrajine. Keďže takmer všetky tieto peniaze boli určené na už existujúce projekty, nemeckému ministerstvu obrany zostalo na novú pomoc len 120 miliónov eur.

O miliardu nižšia suma

Rezort obrany na to upozornil a počas rokovaní o rozpočte žiadal ďalších 5 miliárd. Napokon sa strany dohodli, že vyčlenia sumu o miliardu nižšiu.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine – november 2023 (fotografie)

Nemecké ministerstvo obrany bude tiež môcť minúť ďalšie 2 miliardy eur na dlhodobé kontrakty na dodávky zbraní. Pre Kyjev rozhodnutie Berlína znamená viac zbraní a munície pre boj proti ruskej agresii.

Viac k témam: nemecká pomoc, pomoc Ukrajine, rusko-ukrajinský konflikt, Vojenská pomoc Ukrajine
Zdroj: SITA.sk – Nemecko vyčlenilo na pomoc Ukrajine ďalšie štyri miliardy eur, rozhodnutie Berlína znamená pre Kyjev viac zbraní a munície © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *