Polícia obrnenými vozidlami uzavrela Minsk a zatkla stovky demonštrantov

10.11.2020 (Webnoviny.sk) – Proti demonštrantom v bieloruskom hlavnom meste, ktorí sa dožadujú odstúpenia prezidenta Alexandra Lukašenka, zakročili policajti s obuškami. Ľudsko-právni aktivisti tvrdia, že zatkli viac ako 500 osôb.

Tisícky demonštrantov sa v nedeľu pokúsili dostať do centra Minsku z viacerých smerov. Polícia však oblasť uzavrela s obrnenými vozidlami a zástupmi príslušníkov poriadkovej polície. Tým im zabránila zísť sa na jednom mieste.

Zadržaní novinári

Bieloruské združenie novinárov informovalo, že policajti zadržali prinajmenšom deväť novinárov. Podľa ľudskoprávnej organizácie Viasna celkovo zatkli najmenej 548 ľudí, medzi nimi i bývalú miss Oľgu Chižinkovú.

Protesty sa v Bielorusku konajú od prezidentských volieb z 9. augusta, v ktorých podľa oficiálnych výsledkov vyhral Lukašenko s 80% hlasov.

Tlak od Bidena

Opozícia a niektorí volební pracovníci však tvrdia, že boli zmanipulované. Lukašenko, ktorý odmieta rokovať s opozíciou, aj po troch mesiacoch demonštrácií trvá na tom, že sa svojej funkcie nevzdá.

Lukašenkova volebná súperka Svetlana Cichanovská, ktorá bola krátko po hlasovaní nútená utiecť do Litvy, sa v nedeľu vyjadrila, že dúfa, že na Lukašenka vyvinie tlak novozvolený americký prezident Joe Biden.

„Joe Biden viackrát prehovoril a zaujal pevný postoj v podpore bieloruského ľudu,“ povedala. Zároveň tiež vyzvala demonštrantov, aby pokračovali v protestoch. „Proti bezpráviu a násiliu sa staviame už 90 dní. Za týchto 90 dní Bielorusi prinútili režim pochopiť, že stratili legitimitu a autoritu,“ doplnila.

Viac k témam: demonštrácie, násilie, novinári, pomoc, prezidentské voľby v Bielorusku
Zdroj: Webnoviny.sk – Polícia obrnenými vozidlami uzavrela Minsk a zatkla stovky demonštrantov © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *