Poľský prezident Duda vzdoruje novej vláde v boji o kontrolu nad štátnymi médiami

Duda, ktorý je spojencom predchádzajúcej pravicovej vlády, vetoval návrh zákona novej vlády, ktorý poskytoval verejnoprávnym médiám tri miliardy zlotých.

28.12.2023 (SITA.sk) – Poľský prezident Andrzej Duda predložil v stredu revidovaný návrh zákona o výdavkoch v rozpore s cieľom novej proeurópskej vlády oslobodiť médiá od politickej kontroly. Duda, ktorý je spojencom predchádzajúcej pravicovej vlády, vetoval návrh zákona novej vlády, ktorý poskytoval verejnoprávnym médiám tri miliardy zlotých. Jeho návrh zákona toto financovanie vylučuje.

Reforma verejnoprávnych médií

Poľské štátne médiá sa stali prvým bojiskom medzi koaličnou vládou premiéra Donalda Tuska a konzervatívnou stranou Právo a spravodlivosť (Pis), ktorá bola predtým pri moci a ktorej spojenci si zachovali prítomnosť vo vedení štátnej tlačovej agentúry.

Tusk získal moc na základe sľubov, že obnoví národnú jednotu a demokratické normy, a to aj prostredníctvom reformy verejnoprávnych médií. Jeho vláda má 248 kresiel v 460-člennej dolnej komore parlamentu. Najbližšie zasadnutie sa uskutoční 10. a 11. januára.

Politická zaujatosť v médiách

Duda zostáva vo funkcii ešte rok a pol a jeho veto je prvým signálom ťažkostí, ktorým bude Tusk pravdepodobne čeliť. Niektorí pozorovatelia tvrdia, že PiS dúfa, že si udrží kontrolu nad štátnymi médiami a presadí svoje posolstvo pred voľbami do miestnej samosprávy a Európskeho parlamentu, ktoré sa uskutočnia na budúci rok.

Verejnoprávne médiá v Poľsku sú financované daňovými poplatníkmi a ústava vyžaduje, aby neboli politicky zaujaté. Kritici však obviňujú stranu PiS, že využíva médiá ako propagandistickú hlásnu trúbu, ktorá rozdeľuje národ šírením dezinformácií, xenofóbneho a homofóbneho obsahu a snahou zdiskreditovať Tuska a ďalších proeurópskych politikov.

Viac k témam: Poľská vláda, Poľský prezident
Zdroj: SITA.sk – Poľský prezident Duda vzdoruje novej vláde v boji o kontrolu nad štátnymi médiami © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *