Prezident Azerbajdžanu dúfa, že prímerie pomôže zlepšiť vzťahy s Arménskom

23.11.2020 (Webnoviny.sk) – Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev vyslovil nádej, že prímerie, ktoré tento mesiac ukončilo šesťtýždňovú vojnu s Arménskom, povedie k zlepšeniu vzťahov medzi krajinami. Uviedol to počas sobotňajšej návštevy ruskej delegácie v azerbajdžanskej metropole Baku.

Prímerie sprostredkované Ruskom počas minulého týždňa stanovilo, že Arménsko odovzdá Azerbajdžanu kontrolu nad niektorými oblasťami, ktoré držalo na území Náhorného Karabachu. Na dodržiavanie prímeria bude dohliadať takmer 2000 prítomných členov ruských mierových jednotiek.

„Dúfam, že súčasné prímerie a naše ďalšie plány na normalizáciu vzťahov s Arménskom, ak budú arménskou stranou vnímané pozitívne, môžu vytvoriť novú situáciu v regióne, ktorej súčasťou bude spolupráca, posilňovanie stability a bezpečnosti,“ uviedol Alijev.

Obe krajiny momentálne nemajú diplomatické vzťahy a arménsko-azerbajdžanská hranica je zatvorená od vojny o Náhorný Karabach, ktorá sa skončila v roku 1994.

Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov na stretnutí vyhlásil, že Alijev by mal podporovať odblokovanie „životne dôležitých obchodných ciest“ v tomto regióne. „Rusko a Azerbajdžan sa tiež zhodujú na potrebe vytvorenia podmienok pre etnické zmierenie v regióne,“ uviedol Lavrov.

Viac k témam: Náhorný Karabach
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezident Azerbajdžanu dúfa, že prímerie pomôže zlepšiť vzťahy s Arménskom © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *