Prezident Peru znovu čelí hlasovaniu o impeachmente, môžu za to nové obvinenia z korupcie

10.11.2020 (Webnoviny.sk) – Peruánsky prezident Martín Vizcarra v pondelok čelí ďalšiemu hlasovaniu o jeho impeachmente, ktoré je už druhým v priebehu takmer dvoch mesiacov. Dôvodom sú nové obvinenia z korupcie.

Vizcarra mal prijať úplatky

Opoziční poslanci tvrdia, že keď bol Vizcarra ešte guvernérom departementu Moquegua, vzal úplatky v hodnote 630-tisíc dolárov (v prepočte zhruba 530 750 eur) za povolenie dvoch stavebných zmlúv.

Obvinenia v súčasnosti vyšetruje generálna prokuratúra, Vizcarru zatiaľ však neobžalovali a on sám popiera akékoľvek previnenie.

Obvineniam z korupcie čelil aj exprezident

Vizcarra sa ujal prezidentského úradu v roku 2018 po tom, čo na funkciu rezignoval Pedro Pablo Kuczynski, ktorý čelil obvineniam z korupcie v súvislosti s brazílskym stavebným gigantom Odebrecht. Súčasný prezident sa zaviazal bojovať proti korupcii a je jedným z najpopulárnejších lídrov v nedávnej histórii Peru. Opakovane sa však dostáva do stretu s Kongresom, kde má málo spojencov.

Ako pripomína agentúra AP, peruánske zákony umožňujú zákonodarcom odvolať prezidenta z nejasne definovaných dôvodov „morálnej nespôsobilosti“. Nie je jasné, či opoziční poslanci získajú 87 hlasov potrebných na odvolanie.

Viac k témam: impeachment, korupcia, obvinenie
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezident Peru znovu čelí hlasovaniu o impeachmente, môžu za to nové obvinenia z korupcie © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *