Putin by mal telefonovať s Bidenom, chce od neho záväzné garancie, že sa NATO nerozšíri na Ukrajinu

Ukrajine, ktorá sa usiluje o vstup do NATO, aliancia poskytla prísľub členstva.

4.12.2021 (Webnoviny.sk) – Ruský prezident Vladimir Putin bude od USA žiadať záväzné garancie, ktoré zabránia rozšíreniu NATO na Ukrajinu.

Požiadavku chce priamo tlmočiť svojmu americkému kolegovi Joeovi Bidenovi v telefonickom rozhovore, ktorý by sa mal podľa Kremľa uskutočniť v najbližších dňoch.

Rusi chcú právne záväznú dohodu

Informoval o tom v piatok Putinov poradca pre zahraničné záležitosti Jurij Ušakov. Ako dodal, na rozhovore sa už obe strany dohodli a presný dátum zverejnia, keď Moskva a Washington doladia podrobnosti.

Ukrajine, ktorá sa usiluje o vstup do NATO, aliancia poskytla prísľub členstva, avšak bez stanovenia konkrétneho časového plánu.

Počas rozhovoru s Bidenom vznesie Putin požiadavku na dokument, ktorý by vylúčil akýkoľvek posun NATO ďalej na východ, poznamenal Ušakov.

Rusko chce právne záväznú dohodu, ktorá by „vylúčila akékoľvek ďalšie rozširovanie NATO na východ a rozmiestnenie zbraňových systémov, ktoré by nás ohrozovali zo susedných krajín vrátane Ukrajiny“, povedal poradca ruského prezidenta.

Napätie v posledných týždňoch stúpa

Rusko na takéto dohody dlhodobo tlačí a vzhľadom na nedávny nárast napätia sa táto problematika stala mimoriadne akútnou, dodal Ušakov.

Vzťahy medzi Ruskom a NATO klesli na najnižšiu úroveň od skončenia druhej svetovej vojny po tom, čo Rusko v roku 2014 anektovalo ukrajinský polostrov Krym a podporilo separatistické povstanie, ktoré sa začalo na východe Ukrajiny v tom istom roku.

Napätie v posledných týždňoch stúpa v súvislosti s posilňovaním ruských vojsk v blízkosti Ukrajiny.

To znepokojuje ukrajinských a západných predstaviteľov, podľa ktorých to môže signalizovať zámer Moskvy napadnúť svojho bývalého sovietskeho suseda.

Kremeľ obviňuje Ukrajinu a Západ

Ministri zahraničných vecí NATO v utorok Rusko varovali, že akýkoľvek pokus o ďalšiu destabilizáciu Ukrajiny by bol chybou, za ktorú by Moskva draho zaplatila.

Kremeľ trvá na tom, že takéto plány nemá. Ukrajinu a jej západných podporovateľov obviňuje, že svojimi tvrdeniami sa snažia zakryť vlastné agresívne zámery.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Východná Ukrajina
Zdroj: Webnoviny.sk – Putin by mal telefonovať s Bidenom, chce od neho záväzné garancie, že sa NATO nerozšíri na Ukrajinu © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *