Putin s gratuláciami ešte počká, Bidenovi zablahoželá k víťazstvu až keď sa vyriešia žaloby

10.11.2020 (Webnoviny.sk) – Ruský prezident Vladimir Putin nezagratuluje novozvolenému americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi k víťazstvu vo voľbách, kým sa nevyriešia súvisiace žaloby a výsledok nebude oficiálny. V pondelok to povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Trumpovi zagratuloval rýchlo

Po víťazstve Donalda Trumpa v prezidentských voľbách v roku 2016 bol Putin s gratuláciami rýchly.

Vtedy však jeho oponentka Hillary Clintonová deň po voľbách uznala prehru, čo však súčasný šéf Bieleho domu, ktorý opakovane a bez dôkazov hovorí o volebnom podvode, ešte neurobil a namiesto toho sľúbil, že v najbližších dňoch podnikne právne kroky.

Čakanie na oficiálne oznámenie

Peskov zdôraznil, že situácia tento rok je iná ako pri posledných voľbách.

„Je zrejmé, že tam prichádzajú určité právne postupy, ktoré oznámil úradujúci prezident – preto je táto situácia iná, preto považujeme za správne počkať na oficiálne oznámenie,“ povedal.

Ako tiež doplnil, keď príde vhodný čas, Putin pošle gratuláciu podľa všetkých očakávaných protokolov. „Pripomínam, že Vladimir Putin viackrát povedal, že bude rešpektovať akýkoľvek výber Američanov a bude pripravený spolupracovať s ktorýmkoľvek zvoleným prezidentom USA,“ dodal.

S gratuláciami Bidenovi sú zdržanliví aj lídri Číny, Brazílie či Turecka. Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador tiež napríklad povedal, že počká až sa skončia právne konania.

Viac k témam: americký prezident, prezidentské voľby v USA
Zdroj: Webnoviny.sk – Putin s gratuláciami ešte počká, Bidenovi zablahoželá k víťazstvu až keď sa vyriešia žaloby © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *