Šeliga vykázal kotlebovcov z rokovacej sály, nechceli ukázať potvrdenie o negatívnom teste na COVID-19

3.11.2020 (Webnoviny.sk) –

  • aktualizované 3. novembra, 14:26

Podpredseda Národnej rady SR (NR SR) Juraj Šeliga (Za ľudí) vykázal z rokovacej sály poslancov za stranu Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS). Vyzval ich, aby predložili potvrdenie o negatívnom antigénovom alebo PCR teste na ochorenie COVID-19.

Stanovisko úradu na ochranu osobných údajov

Predseda ĽSNS Marian Kotleba argumentoval, že podľa stanoviska Úradu na ochranu osobných údajov SR nie sú poslanci ani občania SR povinní sa nikomu preukazovať dokladom o zdravotnom stave. Doplnil, že takéto potvrdenie „nemá komu predložiť”.

Viac o téme: Celoplošné testovanie

Šeliga povedal, že postupuje podľa paragrafu 32 zákona o rokovacom poriadku, ktorý hovorí o poriadku v rokovacej sále a zabezpečení nerušeného rokovania v rokovacej sále. Súčasťou je podľa neho aj opatrenie týkajúce sa zdravia poslancov a zamestnancov NR SR.

Poslancov ostatných strán aj nezaradených zákonodarcov okolo expremiéra Petra Pellegriniho (nezaradený) podpredseda parlamentu pochválil, že ráno pri vstupe do parlamentu predmetné potvrdenie predložili.

Môžu byť opäť vykázaní

Podpredseda parlamentu na brífingu vysvetlil, že poslanci ĽSNS sa teraz nemôžu zúčastniť na rokovaní ani sa zapájať do rozpravy či hlásiť sa s faktickými poznámkami. Majú však právo hlasovať.

„Informovali sme o tomto postupe okresný úrad s tým, že sa odmietli preukázať a budú riešení v správnom konaní. Predpokladám, že dostanú pokuty 1 650 eur,” povedal.

Doplnil, že ak aj v stredu (4. novembra) odmietnu ukázať potvrdenie o negatívnom teste, budú vykázaní znovu. Podotkol, že ak v pléne sedel poslanec, ktorý je pozitívny, bude trestne stíhaný za podozrenie zo spáchania trestného činu šírenia nebezpečnej nákazlivej choroby.

Šeliga zároveň poukázal na poslanca Jozefa Šimka (ĽSNS), ktorý je primátorom v Rimavskej Sobote. Šimko ráno v parlamente odmietol ukázať svoje potvrdenie, no žiada ho od poslancov mestského zastupiteľstva.

Viac k témam: podpredseda Národnej rady SR (NR SR)
Zdroj: Webnoviny.sk – Šeliga vykázal kotlebovcov z rokovacej sály, nechceli ukázať potvrdenie o negatívnom teste na COVID-19 © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *