Skutočný počet obetí zničenia Kachovskej priehrady sa pohybuje v stovkách, Rusi sa zbavovali tiel v masových hroboch

Neidentifikované telá boli podľa zdravotníckych pracovníkov odvezené a už nikdy ich nevideli.

30.12.2023 (SITA.sk) – Zničenie Kachovskej priehrady si vyžiadalo oveľa vyšší počet mŕtvych, ako dosiaľ tvrdili ruskí okupanti zodpovední za spomenutú ekologickú katastrofu na rieke Dnipro. Vyplýva to z vyšetrovania agentúry AP.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Obyvatelia mesta Olešky na juhu Ukrajiny okupovanej Ruskom nedokázali identifikovať mnohých ľudí, ktorí prišli o život po zničení Kachovskej priehrady. Podľa agentúry AP ruské okupačné úrady zámerne podhodnocovali počet obetí a zbavovali sa tiel tých, ku ktorým sa nikto neprihlásil. Zároveň okupanti pod vyhrážkami zabránili miestnym zdravotníkom a dobrovoľníkom zaobchádzať s mŕtvymi.

Stovky utajených obetí

Rusko, ktoré odmietlo komentovať vyšetrovanie agentúry AP, uviedlo, že na území, ktoré kontroluje, sa utopilo 59 ľudí. Avšak, len v Ruskom okupovanom meste Olešky, ktoré malo podľa ukrajinských odhadov v čase záplav v dôsledku zničenia Kachovskej priehrady asi 16-tisíc obyvateľov, sa podľa agentúry AP počet obetí pohybuje minimálne v stovkách.

Agentúra AP hovorila s tromi zdravotníckymi pracovníkmi, ktorí viedli záznamy o mŕtvych v meste Olešky, s jednou dobrovoľníčkou, ktorá zahrabávala telá a povedala, že sa jej neskôr vyhrážala ruská polícia, a s dvomi ukrajinskými informátormi, ktorí odovzdávali spravodajské informácie z oblasti Ukrajinskej bezpečnostnej službe. Podľa ich správ boli vykopané masové hroby a neidentifikované telá boli odvezené a už nikdy ich nevideli.

Priemyselná a ekologická katastrofa

Agentúra AP tiež získala prístup k uzavretej skupine na Telegrame s 3-tisíc obyvateľmi mesta Olešky, ktorí uverejňovali správy o telách ležiacich na uliciach, telách zozbieraných políciou a mnohých nezvestných.

Zničenie Kachovskej priehrady na rieke Dnipro zo 6. júna predstavuje jednu z najväčších priemyselných a ekologických katastrof v Európe za niekoľko desaťročí. Voda z priehrady vyhnala ľudí z domovov, ohrozila dodávky elektriny a spôsobila environmentálnu katastrofu.

V čase zničenia Kachovskej priehrady ovládali vodnú elektráreň Kachovka príslušníci ruskej armády. Zachytené telefonické rozhovory medzi vojakmi ruskej 205. brigády okupujúcimi priehradu a ich veliteľmi naznačujú, že armáda sa v tú noc, keď bola priehrada zničená, pripravovala konať „na rozkaz“.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine – december 2023 (fotografie)

Viac k témam: Dnipro, Kachovka, Masové hroby, Ruská armáda, rusko-ukrajinský konflikt, vodná elektráreň Kachovka, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk – Skutočný počet obetí zničenia Kachovskej priehrady sa pohybuje v stovkách, Rusi sa zbavovali tiel v masových hroboch © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *