Slovensko bude mať po voľbách v roku 2024 o jedného europoslanca viac

Viacerí zo súčasných slovenských europoslancov budú kandidovať opätovne aj v júni 2024.

24.12.2023 (SITA.sk) – Slovensko bude mať po voľbách do Európskeho parlamentu (EP) v roku 2024 o jedného europoslanca viac. Celkový počet europoslancov sa zvýši zo 705 na 720.

Počty sa budú meniť

Počty v európskom pléne sa budú meniť, pretože niektorým krajinám pribudli obyvatelia. Slovensko medzi ne nepatrí, no aj tak získa historicky najvyšší počet mandátov, a to 15. Vďačí za to princípu klesajúcej proporcionality – čím väčšia krajina, tým viac obyvateľov by mal zastupovať jeden volený zástupca. Od posledných volieb do Európskeho parlamentu v roku 2019 klesol pritom počet obyvateľov Slovenska z 5,45 milióna na 5,43 milióna.

V súčasnosti zastupujú Slovensko v europarlamente Monika Beňová, Vladimír Bilčík, Lucia Ďuriš Nicholsonová, Robert Hajšel, Martin Hojsík, Eugen Jurzyca, Miriam Lexmann, Jozef Mihál, Peter Pollák, Miroslav Radačovský, Katarína Roth Neveďalová, Ivan Štefanec, Milan Uhrík a Michal Wiezik. Viacerí z nich by chceli kandidovať opätovne aj v júni 2024. Definitívne rozhodnutie však musí padnúť na úrovni politických strán, ktoré ich nominujú na kandidátku.

Výborná a konzistentná práca

„Martin Hojsík aj Michal Wiezik odvádzajú v europarlamente výbornú a konzistentnú prácu, dosahujú výsledky a pomáhajú zlepšovať európsku legislatívu, čo pomáha aj Slovensku. Na pôde EÚ našu krajinu dôstojne reprezentujú a obaja sa opakovane umiestňujú v rebríčkoch najaktívnejších europoslancov a europoslankýň, Martin Hojsík je dokonca jedným z podpredsedov EP,“ uviedlo pre agentúru SITA hnutie Progresívne Slovensko s dodatkom, že o podobe kandidátky do Európskeho parlamentu rozhodne predsedníctvo.

Informovať o nej budú v priebehu januára. Predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko sa nedávno v médiách vyjadril, že bude stáť na čele kandidátky SNS.

„Určite áno, potiahnem kandidátku a následne sa rozhodnem, čo so získaným mandátom, ak sa nám to podarí,“ povedal s tým, že sa bude rozhodovať aj na základe politickej situácie.

KDH nebude mať vlastného prezidenta

Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) zvažovalo, že súčasnú europoslankyňu Miriam Lexmann postaví ako kandidátku na prezidentku. Nakoniec však rozhodlo, že vlastného prezidentského kandidáta mať nebude a Lexmann sa bude opätovne uchádzať o post europoslankyne.

„V spoločnom vyhodnotení so širším vedením hnutie dospelo k záveru, že v prípade Miriam Lexmann bude najefektívnejším spôsobom napĺňania týchto cieľov, ak sa bude uchádzať o dôveru v budúcoročných voľbách do Európskeho parlamentu a pokračovať tak vo vedení spoločného úsilia KDH o ochranu konzervatívnych hodnôt či lepšiu a dôveryhodnejšiu európsku politiku,“ informovalo KDH.

Jozef Mihál v Európskom parlamente

Europoslanec Jozef Mihál, ktorý v posledných voľbách do Národnej rady SR kandidoval za stranu Demokrati, je v Európskom parlamente len dva mesiace. Ako uviedol pre agentúru SITA, rozhodnutie, či bude kandidovať vo voľbách v júni 2024, z jeho strany ešte nepadlo.

Je to podľa jeho slov „vzhľadom na to, že politická situácia na Slovensku je po jesenných voľbách do NR SR nestabilná, strany preskupujú a novo formujú svoje sily, poslancom EP vo volebnom období 2019 – 2024 som ako náhradník za Michala Šimečku ešte len necelé dva mesiace a rozhodnutie kandidovať je aj otázkou zosúladenia rodinných priorít a ďalších pracovných aktivít“.

Nový hráč Volt Slovensko

Do europarlamentu sa chystá kandidovať aj súčasná europoslankyňa za Smer-SD Katarína Roth Neveďalová. „Myslím si, že Slovensko potrebuje zástupcov, ktorí sa neboja povedať svoj názor a ktorí reprezentujú národné záujmy svojho štátu. Cítim veľkú podporu od ľudí, s ktorými komunikujem osobne alebo aj cez sociálne siete, a preto by som rada svoj mandát obhájila a pokračovala ďalej vo svojej práci pre Slovensko,“ povedala pre agentúru SITA. Ďalšia europoslankyňa za Smer-SD Monika Beňová na otázky nereagovala.

Novým hráčom bude v eurovoľbách 2024 strana Volt Slovensko. Ide o európsku stranu zastúpenú vo viac ako 30 krajinách Európy, ktorá teraz prichádza aj na Slovensko a zatiaľ zbiera podpisy potrebné na vznik strany.

Súbežne sa pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu a vyzýva na spoluprácu všetkých lídrov, ktorí stále nenašli svoj politický domov. Na čele kandidátky bude stáť Lucia Kleštincová, spolupredsedníčka prípravného výboru strany Volt Slovensko. „Slovenská politika absolútne zlyhala v schopnosti byť platformou pre hodnotové líderstvo európskeho kalibru,“ prízvukuje Kleštinská.

Viac k témam: Predseda hnutia Progresívne Slovensko, Predseda Slovenskej národnej strany (SNS), Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2024
Zdroj: SITA.sk – Slovensko bude mať po voľbách v roku 2024 o jedného europoslanca viac © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *