Slovensko bude mať štyri kultúrno-kreatívne centrá, Milanová podpísala projekt za 43 miliónov eur

2.11.2020 (Webnoviny.sk) – Na Slovensku pribudnú štyri kultúrno-kreatívne centrá za celkovo 43,5 milióna eur. V tlačovej správe o tom informovalo Ministerstvo kultúry SR (MK SR).

Prostriedky na budovanie kreatívnych centier získalo mesto Trenčín, Trnavský a Košický samosprávny kraj a Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) Banská Bystrica. Rozhodnutia o schválení projektov podpísala ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO).

Komplexné projekty

Najväčšou investíciou bude Kreatívne centrum Košického kraja za viac ako 17,9 milióna eur. Centrum RTVS v Banskej Bystrici získa príspevok viac ako 10 miliónov eur, kreatívne centrá v Trnave a Trenčíne viac ako sedem miliónov eur.

Po vydaní rozhodnutí o schválení projektov začne MK SR v novembri uzatvárať zmluvy s úspešnými žiadateľmi. Podľa podmienok výzvy začnú čerpať prostriedky na budúci rok.

Ide o komplexné projekty, ktoré kombinujú investície, akými sú stavby či inovatívne technológie s takzvanými mäkkými výdavkami ako napríklad školenia a individuálne poradenstvo. MK SR očakáva plynulé čerpanie prostriedkov až do konca roku 2023, keď musia byť projekty dokončené.

V rámci výzvy na budovanie kultúrno-kreatívnych centier bolo predložených celkovo 15 žiadostí. MK SR po schválení prvých štyroch avizuje schválenie ďalších projektov, ktoré mali možnosť uchádzači predkladať v decembri 2019.

Rozvoj tvorivého potenciálu

Trnavský samosprávny kraj získa nenávratný finančný príspevok vo výške takmer 7,7 milióna eur na vybudovanie kreatívneho centra v Trnave. Centrum na Hlavnej ulici 17 v Trnave má vytvoriť podmienky na rozvoj rôznych oblastí kultúrneho a kreatívneho priemyslu.

V trnavskom kreatívnom centre plánované FabLab, Dielňa a MediaLab podľa ministerstva kultúry ponúknu napríklad stroje pre módny dizajn a textilnú výrobu, alebo grafické pracovisko s profesionálnou technikou pre virtuálnu realitu a ďalšie služby. Spoločným cieľom plánovaných kreatívnych centier je zvýšenie zamestnanosti v kultúrnom a kreatívnom priemysle.

Rozvíjať budú tvorivý potenciál študentov a absolventov umeleckých a kreatívnych odvetví, kreatívnych pracovníkov, umelcov, osôb v slobodnom povolaní, ako aj podnikateľov a ostatných subjektov z oblasti kultúry.

Meštiansky dom na Hlavnej 17 v Trnave je zapísaný v zozname národných kultúrnych pamiatok, s kultúrou je spájaný celé desaťročia. Dlhé roky tam bolo známe kníhkupectvo a ďalšie prevádzky, v dvorovej časti sídlila Správa kultúrnych a športových zariadení mesta Trnava. Budova má vynovenú fasádu, čaká ju však kompletná rekonštrukcia. Trnavský samosprávny kraj si budovu prenajal od mesta Trnava.

Viac k témam: kultúrno-kreatívne centrum, minister kultúry SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovensko bude mať štyri kultúrno-kreatívne centrá, Milanová podpísala projekt za 43 miliónov eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *