Spolupracovníčku Alexeja Navaľného odsúdili v Rusku na deväť rokov za organizovanie extrémistickej skupiny

Mnohí Navaľného blízki spolupracovníci boli nútení utiecť z Ruska.

30.12.2023 (SITA.sk) – Spolupracovníčku uväzneného lídra ruskej opozície Alexeja Navaľného odsúdili na deväť rokov väzenia.

Kseniu Fadejevovú, ktorá viedla pobočku Navaľného protikorupčnej organizácie v sibírskom meste Tomsk, v rámci zásahov Kremľa proti disentu odsúdili na základe obvinení z organizovania extrémistickej skupiny. Referuje o tom web news.sky.com.

Právnici sa odvolajú

Fadejevovej právnici uviedli, že sa proti rozsudku odvolajú, pričom argumentovali tým, že ich klientka ukončila svoje pôsobenie v Navaľného organizácii skôr, ako ju úrady v roku 2021 označili za extrémistickú.

Navaľnyj, ktorý je najvýznamnejším kritikom ruského vodcu Vladimira Putina, si v súčasnosti odpykáva 19-ročný trest za obvinenia z extrémizmu.

Odmietla opustiť Rusko

Začiatkom tohto mesiaca bol niekoľko týždňov nezvestný, až kým jeho právnici v pondelok neoznámili, že bol premiestnený z väzenia v centrálnej časti Ruska do odľahlej arktickej väzenskej kolónie známej svojimi drsnými podmienkami.

Mnohí Navaľného blízki spolupracovníci boli nútení utiecť z Ruska. Navaľného spolupracovník Leonid Volkov povedal, že sa snažil presvedčiť Fadejevovú, aby uprostred represií opustila Rusko, ale ona to odmietla s odvolaním sa na svoje záväzky voči voličom.

Viac k témam: Ruská opozícia
Zdroj: SITA.sk – Spolupracovníčku Alexeja Navaľného odsúdili v Rusku na deväť rokov za organizovanie extrémistickej skupiny © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *