Svet privítal nový rok 2024 s optimizmom, ale oslavy tlmili vojnové konflikty

Nový rok ako prví privítali v ostrovnom štáte Kiribati v Tichom oceáne.

1.1.2024 (SITA.sk) – Svet dal zbohom roku 2023 a privítal nový rok 2024 s optimizmom, že prinesie viac radosti ako trápenia.

Hoci svetové konflikty utlmili oslavy a vyvolali obavy o bezpečnosť, ľudia vyšli do ulíc čakať na novoročnú polnoc, ktorá prišla s ohňostrojmi či svetelnými šou.

Vyše milióna ľudí v Sydney

Nový rok ako prví privítali v ostrovnom štáte Kiribati v Tichom oceáne. Potom postupne zavítal do ďalších časových pásiem cez Austráliu, Áziu a Európu až do Ameriky.​

Ikonický ohňostroj okolo známej Opery v austrálskom Sydney si prišlo pozrieť viac ako milión ľudí, čo sa rovná každému piatemu obyvateľovi mesta.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Ohňostroje vo svete, vítanie Nového roku 2024 (fotografie)

Na pláž Copacabana v brazílskom Riu de Janeiro aj napriek jemnému dažďu prišli sledovať 12-minútovú pyrotechnickú šou zhruba dva milióny ľudí.

Tisícky ľudí sledovali zostup svetelnej gule na Times Square v New Yorku či svetelnú šou na Champs-Élysées v Paríži, ktorá ukázala históriu metropoly a bola aj predzvesťou nadchádzajúcich olympijských hier.

Čína oslavovala potichu

Ohňostroje rozžiarili oblohu napríklad nad najvyššou budovou sveta Burdž chalífa v Dubaji či Akropolou v Aténach, v kenskom Nairobi alebo Tchaj-peji na Taiwane.

Čína oslavovala príchod roku 2024 potichu, keďže väčšina miest zakázala ohňostroje pre obavy o bezpečnosť a zo znečistenia. V Pekingu vítali nový rok tancami v pestrofarebných kostýmoch a v Čchung-čchingu dav vypúšťal balóny so želaniami.

Naprieč Japonskom sa ľudia zišli v chrámoch, aby mohli zazvoniť na masívne zvony. V indickom Bombaji zase tisícky ľudí pozorovali západ slnka nad Arabským morom.

V Rusku jeho vojna na Ukrajine zatienila koncoročné oslavy a tradičný ohňostroj s koncertom na Červenom námestí v Moskve aj tento rok zrušili. Aj bez osláv prišli ľudia na námestie a nový rok privítali s radostným volaním a svietiacimi telefónmi.

Mrakodrapy nasvietené na žlto

V izraelskom Tel Avive boli mrakodrapy nasvietené na žlto, čo bola výzva na prepustenie rukojemníkov, ktorých viac ako 80 dní zadržiavajú palestínski militanti v Pásme Gazy.

Tam sa zase Palestínčania vysídlení vojnou schádzali pri ohňoch v provizórnych utečeneckých táboroch. Napríklad v Pakistane, kde je väčšina obyvateľstva moslimská, zo solidarity s Palestínčanmi zakázali všetky koncoročné oslavy.

Metropoly prijali prísnejšie bezpečnostné opatrenia. V Berlíne nasadili okolo 4 500 policajtov, aby udržiavali poriadok a predišli nepokojom ako pred rokom. Vo Francúzsku bolo na Silvestra nasadených okolo 90-tisíc policajtov a príslušníkov bezpečnostných zložiek.

Viac k témam: Nový rok
Zdroj: SITA.sk – Svet privítal nový rok 2024 s optimizmom, ale oslavy tlmili vojnové konflikty © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *