Tisíce ľudí museli po výbuchu sopky evakuovať, indonézsky vulkán ohrozil takmer 30 dedín

30.11.2020 (Webnoviny.sk) – Erupcia indonézskej sopky Ili Lewotolok v nedeľu viedla k evakuácii takmer 2 800 ľudí. Sopka, ktorá sa nachádza na ostrove Lembata, vychrlila oblak dymu do výšky 4 000 metrov a na mnohé oblasti ostrova dopadal popol.

Evakuácie sa dotkli ľudí z prinajmenšom 28 dedín na jej úpätí, uviedol hovorca indonézskej agentúry pre zmiernenie katastrof. Z oblasti nehlásia úmrtia ani zranenia spôsobené erupciou.

Letisko pozastavilo prevádzku

Indonézske ministerstvo dopravy informovalo, že po erupcii vydali letecké varovanie a miestne letisko pozastavilo prevádzku.

Agentúra pre zmiernenie katastrov po výbuchu varovala dedinčanov a horolezcov, aby sa vyhli kráteru na vzdialenosť štyroch kilometrov a dávali si pozor na lávu.

Desiatky aktívnych sopiek

Sopka Ili Lewotolok máva erupcie priebežne od októbra 2017. Centrum na zmiernenie vulkanologického a geologického rizika zvýšilo úroveň výstrahy pred nedeľňajšou erupciou na druhý najvyšší stupeň po tom, čo senzory zachytili zvýšenú aktivitu.

Ili Lewotolok, ktorá je vysoká 5 423 metrov, je jednou z troch súčasne erupčne činných sopiek v Indonézii, spolu s Merapi na ostrove Jáva a Sinabung na Sumatre. Ostrovný štát má viac ako 120 aktívnych sopiek. Indonézia leží v takzvanom Ohnivom kruhu – oblasti charakteristickej častou seizmickou a vulkanickou aktivitou.

Viac k témam: erupcia, evakuácia, sopka
Zdroj: Webnoviny.sk – Tisíce ľudí museli po výbuchu sopky evakuovať, indonézsky vulkán ohrozil takmer 30 dedín © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *