Ukrajincom sa podarilo zničiť ruský bombardér Tu-22 na základni južne od Petrohradu

Lietadlo Tu-22 dokáže dvojnásobne prekonať rýchlosť zvuku a Rusko ho vo veľkej miere používa na útoky na mestá na Ukrajine.

22.8.2023 (SITA.sk) – Pri pondelňajšom útoku ukrajinského bezpilotného lietadla bol zničený ruský bombardér s dlhým doletom.

Ako referuje spravodajský web BBC, obrázky zverejnené na sociálnych sieťach a analyzované BBC Verify ukazujú horiaci stroj Tu-22 na leteckej základni Solcy-2 južne od Petrohradu.

Lietadlo zachvátil požiar

Moskva uviedla, že bezpilotné lietadlo bolo zasiahnuté paľbou z ručných zbraní, ale napriek tomu sa mu podarilo „poškodiť“ lietadlo. Ukrajina to nekomentovala.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine 

Lietadlo Tu-22 dokáže dvojnásobne prekonať rýchlosť zvuku a Rusko ho vo veľkej miere používa na útoky na mestá na Ukrajine.

Ruské ministerstvo obrany vo vyhlásení uviedlo, že útok bezpilotného lietadla nastal okolo 10:00 moskovského času. Ako lokalitu uviedlo „vojenské letisko v Novgorodskej oblasti“, kde sa nachádza Solcy-2.

„Jedno lietadlo bolo poškodené, v dôsledku teroristického činu neboli žiadne obete,“ uviedlo ruské ministerstvo obrany. Zábery na Telegrame však jasne ukázali, že lietadlo zachvátil obrovský požiar. Podľa BBC Verify sú zábery dôveryhodné.

Útočili aj na inom letisku

Zatiaľ čo zničenie jedného lietadla bude mať iba malý vplyv na silu súčasnej 60-člennej flotily Moskvy, operácia poukazuje na rastúcu schopnosť Kyjiva zasiahnuť ciele hlboko na ruskom území.

Najmenej jedno ďalšie lietadlo bolo poškodené na letisku Šajkovka v ruskej Kalužskej oblasti v dôsledku iného pondelňajšieho útoku bezpilotného lietadla.

Viac k témam: Bombardér Tu-22M3, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – Ukrajincom sa podarilo zničiť ruský bombardér Tu-22 na základni južne od Petrohradu © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *