V Bielorusku zatkli vyše 300 demonštrantov, polícia používa ohlušujúce granáty

23.11.2020 (Webnoviny.sk) – Viac ako 300 ľudí podľa bieloruskej ľudskoprávnej organizácie Viasna zatkli počas nedeľňajších demonštrácií za odstúpenie prezidenta Alexandra Lukašenka. Mnohých demonštrantov polícia podľa organizácie zbila. Boli to už 16. nedeľňajšie protesty v rade a zúčastnili sa na nich tisíce ľudí. V krajine sa od začiatku augusta protesty konajú takmer každý deň, ale nedeľňajšie bývajú najmasovejšie.

Demonštrácie vypukli po tom, ako podľa oficiálnych výsledkov Lukašenko vo voľbách 9. augusta šiestykrát zvíťazil v súťaži o post hlavy štátu. Opozícia a niektorí členovia volebných komisií však tvrdia, že výsledky boli zmanipulované. Počas vlny demonštrácii v Bielorusku podľa ochrancov ľudských práv zatkli viac ako 19-tisíc ľudí.

Účastníci ostatného protestu sa usilovali minimalizovať počet zatknutí a rozptýliť policajné jednotky tým, že sa najprv stretli v rôznych častiach hlavného mesta Minsk. Polícia ich však zastavila, keď sa snažili spojiť v centre. Policajti použili ohlušujúce granáty a začali rozsiahle zatýkanie. V nedeľu sa v Bielorusku demonštrovalo aj v ďalších mestách.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Prezidentské voľby v Bielorusku a protesty (fotografie)

Viac k témam: prezidentské voľby v Bielorusku, protesty v Bielorusku
Zdroj: Webnoviny.sk – V Bielorusku zatkli vyše 300 demonštrantov, polícia používa ohlušujúce granáty © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *