V Indonézii náhle vybuchla sopka Semeru, nešťastie neprežilo najmenej 14 ľudí

Podľa geológov vyvolali sobotňajšiu erupciu prudké dažde.

6.12.2021 (Webnoviny.sk) –

  • aktualizované 5. decembra, 18:43

Počet obetí erupcie sopky Semeru vo východnej časti husto osídleného indonézskeho ostrova Jáva počas nedele stúpol na minimálne 14 mŕtvych.

Vulkán Semeru nachádzajúci sa v okrese Lumajang v provincii Východná Jáva sa náhle prebudil počas soboty, pričom chrlil lávu a popol zo sopky stúpal až do výšky 12 kilometrov. Niekoľko dedín v bezprostrednom okolí zostalo pokrytých padajúcim popolom.

Podľa geológov vyvolali sobotňajšiu erupciu prudké dažde. Úrady odporučili obyvateľom, aby sa zdržiavali aspoň päť kilometrov od krátera sopky. Zároveň ľudí varovali, aby sa zatiaľ nevracali do svojich domovov. Niektorí sa však zúfalo snažili zachrániť dobytok a majetok, ktorý mali doma.

Indonézia, súostrovie s približne 270 miliónmi obyvateľov, je náchylná na zemetrasenia, sopečnú činnosť a vlny cunami, keďže leží v takzvanom Ohnivom kruhu tvorenom zlomovými líniami Tichého oceánu.

Viac k témam: vulkán Semeru, Výbuch sopky
Zdroj: Webnoviny.sk – V Indonézii náhle vybuchla sopka Semeru, nešťastie neprežilo najmenej 14 ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *