V Rakúsku dôveruje Európskej únii menej ľudí ako na Slovensku. Ako sú na tom v Česku a Poľsku?

Prieskum Eurobarometer ukázal aj dôveru v Európsku komisiu a europarlamentu.

31.12.2023 (SITA.sk) – Na Slovensku aktuálne Európskej únii (EÚ) dôveruje 48 percent obyvateľov. Ide o nárast oproti začiatku tohto roka, keď EÚ dôverovalo 37 percent ľudí.

V susedným krajinách dôveruje EÚ viac ľudí len v Poľsku (53 percent) a v Maďarsku (49 percent). V dôvere v EÚ sa za Slovenskom umiestnilo Rakúsko so 46-percentnou dôverou a Česká republika, ktorej 38 percent obyvateľov vyjadrilo dôveru tomuto spoločenstvu.

Výsledky vyplývajú z prieskumu Eurobarometer.

Znalosť fungovania Európskej únie

Prieskum ďalej ukázal, že Európskemu parlamentu (EP) na Slovensku dôveruje 51 percent respondentov. Dôvera v Európsku komisiu (EK) predstavuje 42 percent.

„Dôvera v európske orgány vo všeobecnosti súvisí s deklarovanou znalosťou fungovania EÚ, čo znamená, že ľudia, ktorí tvrdia, že vedia, ako EÚ funguje, prípadne sa cítia byť informovaní o európskych otázkach, vykazujú obvykle vyššiu mieru dôvery k jej inštitúciám,“ uvádza sa v Národnej správe pre Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku, ktorú vypracoval Martin Slosiarik.

Dôvera voči Európskej komisii u susedov

V porovnaní so susednými krajina má Slovensko v prieskume porovnateľnú mieru dôvery voči EP ako Maďarsko (53 percent), Poľsko (53 percent) a Rakúsko (48 percent). Česi sa pohybujú na úrovni 39 percent, čo predstavuje nižšiu dôveru ako na Slovensku.

Ak hovoríme o dôvere voči EK, vyššiu ako v našej krajine ju majú v susedných štátoch – Poľsko (54 percent), Maďarsko (52 percent) a Rakúsko (46 percent). Naopak, opäť v Česku je dôvera v EK nižšia ako u nás a pohybuje sa na úrovni 33 percent.

V porovnaní s prieskumom na jar tohto roku sa dôvera slovenských občanov zvýšila voči EP aj EK.

Viac k témam: Eurobarometer, Prieskum
Zdroj: SITA.sk – V Rakúsku dôveruje Európskej únii menej ľudí ako na Slovensku. Ako sú na tom v Česku a Poľsku? © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *