Varšava je pripravená vetovať nový rozpočet EÚ, poľský premiér o tom hovoril s Merkelovou

28.11.2020 (Webnoviny.sk) – Poľský premiér Mateusz Morawiecki potvrdil nemeckej kancelárke Angele Merkelovej, že jeho krajina je pripravená zablokovať budúci sedemročný rozpočet Európskej únie (EÚ) a balík pomoci v súvislosti s pandémiou koronavírusu, ak bude obsahovať podmienku právneho štátu.

Politik na sociálnej sieti Facebook napísal, že sa o 1,8-biliónovom rozpočte zhováral s Merkelovou, ktorej krajina má v súčasnosti rotujúce predsedníctvo EÚ, a požiadal ju o pomoc pri hľadaní čo najskoršieho riešenia na vzniknutú patovú situáciu.

Poľsko hrozí vetovaním nového rozpočtu

„Potvrdil som našu pripravenosť vetovať nový rozpočet, ak sa nenájde riešenie, ktoré je dobré pre všetkých v EÚ, nie len pre niektorých jej členov,“ napísal Morawiecki po videokonferencii s kancelárkou.

Tej podľa jeho slov povedal, že „Poľsko očakáva viac práce na skorom nájdení riešenia, ktoré garantuje práva pre všetky členské štáty a rešpektuje zmluvné procedúry“.

Tvrdý odpor Maďarska a Poľska

EÚ chce podmieniť vyplácanie finančných prostriedkov dodržiavaním princípov právneho štátu a hodnôt únie, čo vyvolalo tvrdý odpor v Poľsku aj Maďarsku. Tamojšie pravicové vlády sa stavajú proti nástroju, ktorý by Poľsku a Maďarsku mohol spôsobiť absenciu peňazí EÚ v prípade, ak budú pokračovať v politike, ktorú EÚ považuje za porušenie demokratických štandardov.

Merkelovej hovorca Steffen Seibert uviedol, že kancelárka podporila mechanizmus podmienenosti s tým, že je to „veľmi dobrý, vyrovnaný kompromis“. Tiež sa vyjadrila, že je jasné, že pre nájdenie riešenia sú potrebné ďalšie rokovania a je to „veľmi náročná“ úloha.

Otázke sa bude únia venovať na samite, ktorý sa uskutoční 10. a 11. decembra.

Viac k témam: Pandémia, právny štát, rokovania, rozpočet Európskej únie
Zdroj: Webnoviny.sk – Varšava je pripravená vetovať nový rozpočet EÚ, poľský premiér o tom hovoril s Merkelovou © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *