Veľká výsadková loď Novočerkassk je v poradí treťou zničenou, Rusko ich má k dispozícii ešte desať

Je pravdepodobné, že plavidlo v čase zásahu prevážalo výbušný náklad, čo spôsobilo masívnu sekundárnu detonáciu.

30.12.2023 (SITA.sk) – Zničenie ruskej veľkej výsadkovej lode Novočerkassk ukrajinskými silami na okupovanom Kryme zvýšilo počet takýchto lodí, ktoré Rusko doteraz stratilo, na tri. V Čiernom mori však Rusko naďalej má k dispozícii desať takýchto lodí. Ako referuje web Ukrajinská pravda, uviedla to spravodajská služba britského ministerstva obrany.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

V pondelok bola pri ukrajinskom útoku úplne zničená veľká výsadková loď ruského námorníctva triedy Ropucha s názvom Novočerkassk, ktorá sa nachádzala v prístave Feodosija na južnom pobreží Ruskom okupovaného Krymu.

Loď prevážala výbušný náklad

Dôkazy z otvorených zdrojov naznačujú, že je vysoko pravdepodobné, že plavidlo v čase zásahu prevážalo výbušný náklad, čo spôsobilo masívnu sekundárnu detonáciu,“ uvádza sa v správe Britov.

Týmto incidentom sa počet veľkých výsadkových lodí, ktoré Rusko stratilo od začiatku invázie, zvýšil na tri. „Saratov sa potopil 24. marca 2022 a Minsk bol funkčne zničený v suchom doku 13. septembra 2023. Ďalšie dve plavidlá boli pravdepodobne poškodené.

Rusko zdvojnásobilo počet lodí

Podľa britských analytikov Rusko pravdepodobne plánovalo využiť svoje veľké výsadkové sily na uskutočnenie významných obojživelných operácií počas invázie a v rámci príprav na vojnu zdvojnásobilo počet týchto lodí v Čiernom mori.

S pokračovaním vojny sa lode čoraz viac využívajú na poskytovanie logistickej podpory. Ide o dôležitú úlohu, keďže posilňujú životne dôležité a relatívne krehké cestné a železničné spojenie Krymského mosta spájajúceho Krym s Ruskom,“ uvádza sa v správe britskej vojenskej rozviedky.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine – december 2023 (fotografie)

Viac k témam: Čierne more, Krym, Ruské lode, rusko-ukrajinský konflikt, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk – Veľká výsadková loď Novočerkassk je v poradí treťou zničenou, Rusko ich má k dispozícii ešte desať © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *