Wagnerovci sú v Afrike, podľa Prigožina prinášajú šťastie a spravodlivosť (video)

Predpokladá sa, že skupina má na kontinente tisíce bojovníkov.

22.8.2023 (SITA.sk) – Prvý videoprejav Jevgenija Prigožina od júnovej vzbury wagnerovcov naznačuje, že šéf žoldnierskej skupiny sa nachádza v Afrike. Ako referuje spravodajský web BBC, video zverejnené na kanáloch na Telegrame prepojených s wagnerovcami ukazuje Prigožina v bojovej výstroji, pričom v ňom hovorí, že skupina robí Afriku „slobodnejšou“. BBC nebola schopná overiť, kde bolo video natočené.

Obvinení z vojnových zločinov

Predpokladá sa, že Wagnerova skupina má tisíce bojovníkov na kontinente, kde má lukratívne obchodné záujmy. Prigožinovi bojovníci sú začlenení vo viacerých krajinách vrátane Mali a Stredoafrickej republiky, kde ľudskoprávne organizácie a OSN obviňujú wagnerovcov zo spáchania vojnových zločinov.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Spojené kráľovstvo minulý mesiac uvalilo sankcie na dvoch vedúcich predstaviteľov Wagnerovej skupiny v Stredoafrickej republike, pričom ich obvinilo z mučenia a zabíjania civilistov. Spojené štáty zasa obvinili wagnerovcov z obohacovania sa nezákonnými obchodmi so zlatom na africkom kontinente.

Bojujú proti zločincom

Vo videu Prigožin hovorí, že wagnerovci vykonávajú prieskum nerastných surovín, ako aj bojujú proti islamistickým militantom a iným zločincom.

Pracujeme. Teplota je 50 stupňov Celzia, všetko čo máme radi. Wagnerova skupina vykonáva prieskumné a pátracie akcie, robí Rusko ešte väčším na všetkých kontinentoch a Afriku ešte slobodnejšou. Prinášame šťastie a spravodlivosť pre africký ľuď a nočnú moru banditom ako Islamský štát a Al-Káida,“ vyhlásil Prigožin.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine – august 2023 (fotografie)

Viac k témam: šéf wagnerovej skupiny, Vojnový zločin, Vzbura v Rusku – Jevgenij Prigožin (wagnerovci)
Zdroj: SITA.sk – Wagnerovci sú v Afrike, podľa Prigožina prinášajú šťastie a spravodlivosť (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *