Západ musí podľa lotyšského prezidenta Rinkēvičsa aj naďalej pomáhať Ukrajine, aby Rusko neohrozovalo ďalších

Rinkēvičs poukázal na rušivú úlohu, ktorú v Afrike zohráva ruská žoldnierska Wagnerova skupina.

13.11.2023 (SITA.sk) – Lotyšský prezident vyzval krajiny podporujúce Ukrajinu, aby neprestali s vojenskou pomocou pre Kyjev, inak Ukrajinci prehrajú a Rusko bude môcť následne ohrozovať ďalších.

Boj za medzinárodný mier

V rozhovore s agentúrou The Associated Press (AP) Edgars Rinkēvičs povedal, že „je dôležité skutočne bojovať za medzinárodný mier a mier v Európe, pretože ak zastavíme Rusko na Ukrajine, Rusko nebude môcť ohrozovať ostatné krajiny“.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Rinkēvičs poukázal na rušivú úlohu, ktorú v Afrike zohráva ruská žoldnierska Wagnerova skupina, a na ruské stretnutia s predstaviteľmi Hamasu, vládnucich militantov v Pásme Gazy, ktorých prekvapivý útok v Izraeli zo 7. októbra si vyžiadal okolo 1 200 mŕtvych. Je dôležité, aby Západ podporoval Ukrajinu aj Izrael proti útokom na „naše hodnoty“ a medzinárodný poriadok, vyjadril sa politik.

Pomoc palestínskym civilistom

Zdôraznil tiež potrebu presadzovať humanitárne prestávky v bojoch v Gaze s cieľom poskytnúť pomoc palestínskym civilistom, ktorých počet obetí v izraelskej odvete za útok Hamasu podľa ministerstva zdravotníctva v palestínskej enkláve presiahol 11-tisíc. Je v záujme Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO), aby bolo vnímanie oboch prípadov rovnaké.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

„Verím, že bude pre nás oveľa jednoduchšie udržať mier v Európe, ak Ukrajina uspeje, ako keby sme Ukrajinu sklamali, alebo keď už na to príde, tiež nenecháme situáciu na Blízkom východe, aby sa vymkla kontrole,“ skonštatoval.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Izraelsko-palestínsky konflikt 2023 (fotografie)

Európska únia a NATO sa musia pripraviť na dlhú vojnu na Ukrajine, povedal Rinkēvičs. Rusko podľa neho mobilizuje svoju ekonomiku, zdroje a vojenskú techniku na „veľmi dlhú vojnu“, pretože, keď sa mu nepodarilo rýchlo vyhrať vojnu, tak chce „zahrdúsiť“ Ukrajinu.

Útoku na energetickú infraštruktúru

Lotyšský prezident predpokladá, že Rusko bude v nadchádzajúcich mesiacoch opakovať útoky na ukrajinskú energetickú infraštruktúru, tak ako to robilo minulú zimu. Západ má podľa Rinkēvičsa zodpovednosť za reakciu na žiadosti ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského o viac zbraní, „pretože sme neposkytli toľko, koľko sme mali“.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine – november 2023 (fotografie)

Ak svet uvidí, že Európa a Spojené štáty zlyhávajú v poskytovaní podpory Ukrajine, „potom si myslím, že to bude zvyšovať tlak na Izrael“. „Tiež si myslím, že Irán bude asertívnejší. Nezabudnime tiež na celý región Ázie a nezabudnime na Taiwan,“ poznamenal.

Viac k témam: Izraelsko-palestínsky konflikt, Lotyšský prezident, Pásmo Gazy, pomoc Ukrajine, rusko-ukrajinský konflikt, Ukrajinský prezident, Útok Hamasu na Izrael, Vojenská pomoc Ukrajine
Zdroj: SITA.sk – Západ musí podľa lotyšského prezidenta Rinkēvičsa aj naďalej pomáhať Ukrajine, aby Rusko neohrozovalo ďalších © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *