Bielorusko pripravuje stretnutie zahraničných diplomatov s nelegálne deportovanými deťmi, chce sa vyhnúť zodpovednosti

Informuje o tom portál Ukrajinská pravda.

2.10.2023 (SITA.sk) – Bieloruská vláda chce zorganizovať stretnutie zahraničných diplomatov v Minsku s deťmi, ktoré nelegálne deportovali z Ruskom okupovaných území Ukrajiny. Tvrdí to ukrajinské ministerstvo zahraničia, podľa ktorého informácií by sa takéto stretnutie malo uskutočniť 4. októbra.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Diplomati by mali navštíviť takzvané „miesta pobytu, vzdelávania a rehabilitácie“ ukrajinských detí, ktoré boli odvezené z miest Lysyčansk a Sjevjerodoneck, dočasne okupovaných Ruskom, do Bieloruska. Informuje o tom portál Ukrajinská pravda.

Cieľom návštev je podľa ministerstva legalizovať nelegálne deportácie detí z okupovaných území Ukrajiny. Medzinárodné právo stanovuje, že násilná deportácia detí môže predstavovať vojnový zločin, prízvukoval tiež rezort zahraničia v Kyjeve a dodal, že bieloruskí predstavitelia sa snažia využiť medzinárodných diplomatických zástupcov, aby sa vyhli vyvodeniu zodpovednosti.

„Vyzývame zahraničné krajiny, ktorých diplomatickí zástupcovia v Minsku dostali pozvanie, aby sa vyhýbali účasti na propagandistickom podujatí bieloruského režimu. Budeme pokračovať v práci, aby sme postavili pred súd každého, kto spáchal zločiny na ukrajinských deťoch, a to na národnej úrovni aj v rámci vyšetrovania Medzinárodného trestného súdu,“ dodal.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v septembri 2023 (fotografie)

Viac k témam: Bieloruská vláda, deportácie detí, okupované územia Ukrajiny, rusko-ukrajinský konflikt, ukrajinské ministerstvo zahraničia, vojna na Ukrajine, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk – Bielorusko pripravuje stretnutie zahraničných diplomatov s nelegálne deportovanými deťmi, chce sa vyhnúť zodpovednosti © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *