Šéf európskej diplomacie navštívil neohlásene Odesu. Ukrajine vyjadril podporu

Ukrajina má podľa neho „každé právo brániť sa proti ruskej agresii a znovu získať plnú kontrolu nad svojím územím“.

2.10.2023 (SITA.sk) – Šéf európskej diplomacie Josep Borrell v sobotu prišiel na vopred neoznámenú návštevu ukrajinského mesta Odesa. Informuje o tom portál Kyjiv Independent.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Odesa je krásne historické mesto. Mala by byť na titulkoch pre jej živú kultúru a ducha. Namiesto toho je v správach ako častý terč Putinovej vojny,“ napísal Borell na platforme X, známej aj ako Twitter.

Výročie anexie

Borrell tiež spomenul prvé výročie nelegálnej anexie Doneckej, Luhanskej, Záporožskej a Chersonskej oblasti Ruskom. Ukrajina má podľa neho „každé právo brániť sa proti ruskej agresii a znovu získať plnú kontrolu nad svojím územím“. Zároveň zdôraznil, že Európska únia bude stáť za Ukrajinou tak dlho, ako to bude potrebné.

Potrebná spolupráca

Kyiv Independent pripomína, že Borrel tiež prostredníctvom videospojenia hovoril na Medzinárodnom fóre obranného priemyslu v Kyjeve. Poukázal na dôležitosť pripomínania úspechov európskeho obranného priemyslu pri jeho podpore pre Ukrajinu a zároveň dodal, že aj miestny ukrajinský priemysel má mnoho cenných skúseností, o ktoré sa môže podeliť so svojimi európskymi partnermi.

Podľa Borrella je potrebná zvýšená spolupráca medzi ukrajinským a európskym obranným priemyslom a zachovanie silného miestneho vojenského priemyslu bude kľúčové pre schopnosť Ukrajiny zaistiť svoju bezpečnosť.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v septembri 2023 (fotografie)

Viac k témam: Anexia, rusko-ukrajinský konflikt, šéf európskej diplomacie, vojna na Ukrajine, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk – Šéf európskej diplomacie navštívil neohlásene Odesu. Ukrajine vyjadril podporu © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *