Demokrati si v USA napriek stratám pravdepodobne udržia väčšinu v Snemovni reprezentantov

14.11.2020 (Webnoviny.sk) – Republikáni budú mať v Snemovni reprezentantov najmenej 203 kresiel a demokrati aspoň 219. Strana novozvoleného prezidenta Joea Bidena si tak v dolnej komore Kongresu pravdepodobne udrží väčšinu, aj keď viaceré mandáty neobhájila.

Vyplýva to z najaktuálnejších prognóz, o ktorých informovala v sobotu agentúra AP. V končiacej Snemovni reprezentantov majú demokrati výraznú prevahu. Patrí im 232 kresiel, kým republikánov zastupuje 197 zákonodarcov.

Demokratický kandidát Joe Biden medzitým výrazne posilnil vedenie nad úradujúcim prezidentom. Podľa prognóz, ktoré zverejnili v piatok popredné americké mediálne spoločnosti, Biden zvíťazil v Georgii, Trump získal Severnú Karolínu.

Viac o téme: Prezidentské voľby v USA

To sú posledné dva štáty, v ktorých doteraz neboli vyhlásené výsledky. V Zbore voliteľov Bidenovi aktuálne odhady prisudzujú 306 hlasov a Trumpovi 232. Na zvolenie za prezidenta stačí 270 hlasov.

Viac k témam: prezidentské voľby v USA
Zdroj: Webnoviny.sk – Demokrati si v USA napriek stratám pravdepodobne udržia väčšinu v Snemovni reprezentantov © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *