Izrael posilňuje protivzdušnú obranu pri hranici s Libanonom

Dôsledky utorkového výbuchu nie sú bezprostredne jasné.

4.1.2024 (SITA.sk) – Izraelská armáda po výbuchu v Bejrúte, ktorý zabil popredného predstaviteľa Hamasu, údajne zvýšila počet svojich batérií protivzdušnej obrany v blízkosti hraníc s Libanonom.

Hovorca armády uviedol, že sú v stave vysokej pripravenosti na akúkoľvek reakciu, ale priamo nespomenul zabitie popredného predstaviteľa palestínskeho militantného hnutia Hamas. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Chirurgický úder proti vedeniu Hamasu

Sáliha Arúrího zabil výbuch v libanonskom Bejrúte spolu s ďalšími šiestimi ľuďmi. Izrael sa k útoku neprihlásil, ale označil to za „chirurgický úder proti vedeniu Hamasu“. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu hrozil jeho zabitím ešte predtým, ako 7. októbra vypukla terajšia vojna medzi Hamasom a Izraelom.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Líder libanonskej militantnej organizácie Hizballáh, ktorá podporuje Hamas, Hasan Nasralláh sa už skôr zaviazal k tvrdej reakcii na akékoľvek zabitie na libanonskej pôde.

Sily OSN v Libanone

Libanonský minister zahraničia Abdalláh Bú Habíb pre BBC Radio 4 v utorok večer povedal, že jeho vláda apelovala na Hizballáh, aby nereagoval. Tiež vyzval Západ, aby „tlačil na Izrael, aby zastavil aj všetko svoje násilie a všetky svoje činy, nielen voči Libanonu, nielen voči Bejrútu, ale aj v Gaze“.

Dočasné sily OSN v Libanone, ktoré dohliadajú na modrú líniu – neoficiálnu hranicu medzi Libanonon a Izraelom, v reakcii na udalosti uviedli, že sú hlboko znepokojené z potenciálnej eskalácie napätia. Vyzvali pritom všetky strany na pokoj zbraní a zdržanlivosť.

Dôsledky utorkového výbuchu nie sú bezprostredne jasné. Niektorí analytici poukazujú na negatívny vplyv, ktorý zabitie Arúrího môže mať na úsilie oslobodiť viac ako 100 izraelských rukojemníkov zadržiavaných Hamasom v Pásme Gazy.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Izraelsko-palestínsky konflikt 2023 (fotografie)

Viac k témam: Hamas, Hizballáh, Izraelsko-palestínsky konflikt, Pásmo Gazy
Zdroj: SITA.sk – Izrael posilňuje protivzdušnú obranu pri hranici s Libanonom © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *