Putin sa pokúša presvedčiť Západ, aby zradil Ukrajinu a rokoval bez Kyjeva

Putin úmyselne preformuloval vojnu na domácej aj medzinárodnej úrovni ako boj proti Západu, a nie proti Ukrajine.

4.1.2024 (SITA.sk) – Ruský vodca Vladimir Putin sa pokúša presvedčiť Západ, aby zradil Ukrajinu prostredníctvom rokovaní bez Kyjeva.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Konštatuje to americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW), podľa ktorého Putin úmyselne preformuloval vojnu na domácej aj medzinárodnej úrovni ako boj proti Západu, a nie proti Ukrajine, čo mu dáva silnejšiu ruku pri rokovacom stole. Informuje o tom spravodajský portál Sky News.

O Ukrajine bez Ukrajiny

„Putin pravdepodobne úmyselne a falošne rámcuje Ukrajinu ako figúrku bez vlastnej agendy v konflikte medzi Ruskom a Západom, aby zamaskoval jeho expanzívne a maximalistické ciele nastolenia úplnej efektívnej ruskej kontroly nad Ukrajinou,“ konštatujú analytici inštitútu v najnovšej správe o vojne na Ukrajine.

Úmyslom ruského vodcu je podľa ISW rokovať výlučne so Západom o budúcnosti Ukrajiny v ruskej sfére vplyvu a len o opustení Ukrajiny Západom. Nič v jeho ostatných vyjadreniach nenaznačuje, že by sa zaujímal o mierové rokovania priamo s Ukrajinou.

Analytici upozorňujú na riziká

Inštitút varoval pred rizikom, ktoré by takéto konanie Západu predstavovalo. Akékoľvek podkopávanie režimu prezidenta Volodymyra Zelenského bude mať pre región pravdepodobne katastrofálne následky.

„Akýkoľvek západný záväzok k rokovaniam o budúcnosti Ukrajiny, ktoré obídu Ukrajinu, bude signál pre Rusko, že môže vnútiť svoju vôľu krajinám, o ktorých sa domnieva, že sú v jeho sfére vplyvu – dokonca aj krajinám mimo Ukrajiny a potenciálne vrátane Fínska a Moldavska, o ktorých Ruskí aktéri začali stanovovať informačné podmienky pre budúce kampane,“ uvádza sa v správe ISW.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v januári 2024 (fotografie)

Viac k témam: Ruský prezident, Ukrajinský prezident
Zdroj: SITA.sk – Putin sa pokúša presvedčiť Západ, aby zradil Ukrajinu a rokoval bez Kyjeva © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *