Marcinková: Európska rada musí Lukašenkovi vyslať jasný signál o tom, že jeho režim využíva bezbranných ľudí

Predsedníčka výboru parlamentu pre európske záležitosti Vladimíra Marcinková skonštatovala, že Slovensko podporí ďalšie balíky sankcií voči Bielorusku.

15.12.2021 (Webnoviny.sk) – Politici musia počas zasadnutia Európskej rady (ER) vyslať jasný signál Bielorusku a poukázať na to, ako režim tamojšieho prezidenta Alexandra Lukašenka využíva bezbranných ľudí, ktorých oklamal a navozil na poľské pohraničie.

Povedala to predsedníčka výboru Národnej rady SR (NR SR) pre európske záležitosti Vladimíra Marcinková z poslaneckého klubu strany Sloboda a Solidarita (SaS). Jej stanovisko poskytol hovorca SaS Ondrej Šprlák.

Marcinková dodáva, že Lukašenkovými rukojemníkmi sa stali v neľudských podmienkach aj tehotné ženy a deti. „Slovensko preto musí na štvrtkovom samite preukázať solidaritu s tými členskými krajinami, ktoré čelia migračnému tlaku zinscenovanému bieloruským režimom, ale zároveň s obeťami tohto hybridného útoku. Aj z toho dôvodu sme na Výbore NR SR pre európske záležitosti prijali stanovisko, ktoré potvrdzuje správnosť a pokračovanie ekonomických sankcií na Bielorusko,“ vyhlásila.

Marcinková doplnila že Slovensko podporí aj prípadné prijatie šiesteho sankčného balíka. „Vítam, že stanovisko Slovenskej republiky sa na môj podnet rozšírilo aj o jasnú deklaráciu, ktorou kladieme najvyššiu prioritu na ochranu ľudských životov, čo zásadne odlišuje Európsku úniu od Lukašenkovho režimu v Bielorusku,“ povedala.

Zdroj: Webnoviny.sk – Marcinková: Európska rada musí Lukašenkovi vyslať jasný signál o tom, že jeho režim využíva bezbranných ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *