Mexiko a Brazília si vážia Trumpa a Bidenovi negratulovali, Čína si počká na oficiálne výsledky

10.11.2020 (Webnoviny.sk) – Mnohí svetoví politici už stihli zablahoželať Joeovi Bidenovi k víťazstvu vo voľbách na post prezidenta Spojených štátov amerických. Lídri dvoch najväčších krajín Latinskej Ameriky, Mexika a Brazílie, sa však zatiaľ k tomuto kroku neodhodlali.

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador aj jeho brazílsky náprotivok Jair Bolsonaro sú považovaní za stúpencov Donalda Trumpa, ktorý vo voľbách kandidoval proti Bidenovi.

S Trumpom ho spája srdečný vzťah

López Obrador sa nechal počuť, že s gratuláciou zatiaľ počká, kým sa nevyriešia právne otázky spojené s hlasovaním v USA. S Trumpom ho spája srdečný vzťah napriek tomu, že Američan v roku 2019 pohrozil Mexiku uplatnením ochromujúcich ciel na mexické výrobky, keď López Obrador nezasiahne proti stredoamerickým migrantom, ktorí sa snažia dostať do USA cez územie Mexika.

Viac o téme: Prezidentské voľby v USA

López Obrador súhlasil a migrantov začal vracať naspäť do ich domovských krajín.

„Prezident Trump si nás veľmi vážil a dosiahli sme vďaka nemu dobré dohody. Ďakujeme mu, pretože do nás nezasahoval a rešpektoval nás,“ povedal López Obrador.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Prezidentské voľby v USA (fotografie)

Brazílčan Bolsonaro, ktorý predtým vyslovil nádej na Trumpovo znovuzvolenie a jeho syn dokonca nosil klobúk s nápisom „Trump 2020“, sa zdá byť nespokojný s výsledkom prezidentských volieb. Jeho syn, kongresman Eduardo Bolsonaro, dokonca vyznáva podobnú rétoriku ako Trump a spochybnil počty hlasov, ktoré dostal Biden.

Vysoký predstaviteľ brazílskeho veľvyslanectva v USA, ktorý nechcel byť menovaný zo strachu pred represáliami, uviedol, že brazílski predstavitelia sa obávajú, že takéto prejavy Bolsonara alebo jeho synov by mohli destabilizovať vzťahy medzi krajinami.

Čína dodržiava medzinárodné postupy

Ešte pred niekoľkými dňami Bolsonarovo okolie verilo vo víťazstvo Trumpa, no odvtedy jeho diplomati údajne stihli nadviazať kontakt s ľuďmi okolo Bidena.

V skupine väčších svetových štátov, ktoré zatiaľ negratulovali Bidenovi, sa nachádza aj Čína. Peking uviedol, že berie na vedomie Bidenovo vyhlásenie o víťazstve v amerických prezidentských voľbách, bude však „dodržiavať medzinárodné postupy“, čo sa týka zoficiálnenia výsledkov.

Postoj Číny je tak v súlade s jej politikou nezasahovania do vnútorných politických záležitostí iných krajín. Čína má so súčasným prezidentom USA Trumpom napäté vzťahy, najmä pre otázky obchodu, technológií a vplyvu Číny v Ázii a vo svete.

Viac k témam: americký prezident, prezidentské voľby v USA
Zdroj: Webnoviny.sk – Mexiko a Brazília si vážia Trumpa a Bidenovi negratulovali, Čína si počká na oficiálne výsledky © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *