Novinári a aktivisti v Bielorusku opäť čelia raziám zo strany úradov

Domové prehliadky sa uskutočnili v najmenej deviatich veľkých mestách v Bielorusku.

3.12.2021 (Webnoviny.sk) – Bieloruské úrady v stredu vykonali razie u desiatok novinárov a aktivistov. O zrejme najväčšom záťahu na bieloruský disent v rámci jedného dňa za uplynulé tri mesiace informovala ľudskoprávna skupina Viasna.

Počas prehliadok v najmenej deviatich veľkých mestách podľa nej úrady nezávislým novinárom, obhajcom ľudských práv a aktivistom zhabali telefóny a počítače a tiež ich vypočuli. V hlavnom meste Minsk sa úrady zamerali na desať ľudí obvinených z financovania protivládnych protestov a šírenia extrémistických informácií.

Úrady označili za extrémistické zhruba 300 četov v komunikačnej aplikácii Telegram. Používateľom týchto četov hrozí v prípade odsúdenia až sedem rokov za mrežami.

Nezávislá novinárka

Jednou zo spomenutých novinárov je aj Larysa Ščyrakovová, ktorú vypočuli po niekoľkohodinovej prehliadke jej domu v meste Homeľ. Nezávislá novinárka svojho času pracovala pre televíziu Belsat, ktorú tiež úrady označili za extrémistickú.

Vyvíjali na mňa tlak, aby som sa priznala k financovaniu protestov, ale odmietla som. Vzali mi telefón, audio a video vybavenie, ktoré bolo po dvoch predchádzajúcich raziách stále v mojom dome,“ povedala novinárka pre agentúru AP.

Nová vlna represií

Podobné skúsenosti mali aj aktivisti a novinári v Breste, Vicebsku, Grodne, Mahiľove, Mazyre a ďalších mestách. Razie sa zamerali aj na lídrov regionálnych pobočiek Zjednotenej občianskej strany, najstaršej opozičnej strany v Bielorusku, v Homeli a Rečyci.

Nová vlna represií ukazuje, že sa úrady v Bielorusku necítia sebaisto a sú nútené pritiahnuť skrutky, pretože nespokojnosť v krajine rastie. Situácia s občianskymi slobodami a ľudskými právami v Bielorusku sa rýchlo zhoršuje, blíži sa k štandardom Severnej Kórey,“ povedal pre APv telefonáte z litovského Vilniusu líder strany Anatolij Lebedko.

Viac k témam: Aktivisti, Novinári, Prehliadka, razie
Zdroj: Webnoviny.sk – Novinári a aktivisti v Bielorusku opäť čelia raziám zo strany úradov © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *