Počas predošlého roka bolo na Slovensku pre extrémizmus trestne stíhaných stodvanásť osôb

15.11.2020 (Webnoviny.sk) – Úrad špeciálnej prokuratúry v roku 2019 trestne stíhal pre extrémistickú kriminalitu celkovo 112 osôb. Uvádza sa to v Správe špeciálneho prokurátora o činnosti Úradu špeciálnej prokuratúry a poznatkoch Úradu špeciálnej prokuratúry o stave zákonnosti za rok 2019.

Nárastol počet odsúdených

Celkovo 107 osôb bolo podľa dokumentu po predložení veci súdu Špecializovaným trestným súdom odsúdených.

„Oproti predchádzajúcemu roku tak došlo k výraznému nárastu počtu odsúdených osôb, uvedené spočíva vo zvýšenom počte dohôd o vine a treste predložených súdu ako aj v dokončení konaní v niektorých trestných veciach, kde boli obžaloby a návrhy podané na súd v predchádzajúcich rokoch,“ uvádza správa.

Drvivá väčšina extrémistických skutkov bola podľa dokumentu motivovaná pravicovou – fašistickou, nacistickou a neonacistickou ideológiou.

Štyria boli mladiství

Špeciálna prokuratúra takisto konštatuje, že z hľadiska štruktúry extrémistickej kriminality je významný počet trestných vecí spáchaných vo virtuálnom priestore – na sociálnych sieťach, rôznych komentároch pod elektronicky zverejnenými článkami a podobne.

„Súvisí to s etablovaním využívania internetu a komunikácie na ňom a prostredníctvom neho. Nebezpečenstvom takého konania je relatívna anonymita páchateľov počítačovej kriminality, ich odhalenie je možné zložitými dôkaznými prostriedkami (zaistenie počítačových údajov, intervencia znalcov z odboru elektrotechniky, informatiky),“ zdôrazňuje dokument.

Prístup k počítaču či mobilu majú podľa prokuratúry aj mladí ľudia, prípadne ľudia s menším životným rozhľadom, pričom títo môžu byť extrémistickými prejavmi na internete negatívne ovplyvnení, čo zvyšuje nebezpečnosť konania páchateľov.

„Štyria odsúdení páchatelia extrémistickej kriminality boli mladiství,“ uvádza dokument.

Spoločnosť sa radikalizuje

Podľa správy v roku 2019 z rôznych dôvodov naďalej dochádzalo k radikalizácii časti slovenskej spoločnosti, pričom táto je badateľná nie len na Slovensku ale aj v ostatných európskych štátoch.

„Páchatelia naďalej prezentujú jednoduché nenávistné riešenia, spojené s potláčaním práv menšín (Rómovia, židovská komunita, moslimovia, ako špecifická skupina aj utečenci/migranti), využívajú aj naďalej notoricky známe aspekty slovenského historického vývoja – opierajú svoje súčasné konanie o názory a myšlienky, ktoré dominovali počas existencie Slovenského štátu v rokoch 1939 až 1945,“ uvádza špeciálna prokuratúra.

Dodáva, že je zarážajúce, že veľké množstvo slovenských páchateľov sa hlási k čisto nacistickej ideológii Tretej ríše (vojnové Nemecko) bez ohľadu na počet obetí a rozsah škôd, ktoré boli v danom období týmto režimom spôsobené a na to, že obeťou tohto režimu boli aj slovanské národy.

Viac k témam: extrémizmus, fašizmus, krajná pravica, neonacizmus
Zdroj: Webnoviny.sk – Počas predošlého roka bolo na Slovensku pre extrémizmus trestne stíhaných stodvanásť osôb © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *