Pre vstup Ukrajiny do Únie sú potrebné len dva prvky, tvrdí veľvyslankyňa Mathernová

V júni toho roka Ukrajina dostala štatút kandidátskej krajiny.

10.11.2023 (SITA.sk) –

  • aktualizované 9. novembra, 16:16

Pravidlá a postupy sa počas procesu vstupu Ukrajiny do Európskej únie podľa veľvyslankyne EÚ na Ukrajine Katariny Mathernovej upravia.

„Neexistuje žiadny vzorec v otázke rozširovania EÚ. Potrebné sú dva prvky. Prvým je politická vôľa a druhým je schopnosť oboch strán na rozšírenie. Ak by jeden z týchto prvkov chýbal, nastal by problém,“ povedala Mathernová vo štvrtok na tlačovej konferencii v Kyjeve. Informuje o tom spravodajský web Ukrajinská pravda.

Nedostatok chuti na rozšírenie

Veľvyslankyňa EÚ pripomenula, že v posledných desiatich rokoch sa EÚ nerozširovala. Dôvodom bol nedostatok takzvanej „chuti na rozšírenie“.

Avšak krajiny EÚ po roku 2022 radikálne zmenili názor a teraz existuje silná podpora vstupu nových štátov, čo dáva prístupovému postupu Ukrajiny flexibilitu.

Proces vstupu do Únie

Ukrajina by mala byť schopná dokončiť proces vstupu do Európskej únie (EÚ) do dvoch rokov vzhľadom na súčasné tempo reforiem a vyjednávaní.

Uviedla tiež v Kyjeve podpredsedníčka ukrajinskej vlády pre európsku integráciu Oľha Stefanišynová. Zdôraznila však, že dvojročná lehota sa ešte oficiálne nezačala. Informuje o tom spravodajský web Kyiv Independent.

Európska komisia v stredu odporučila začatie prístupových rozhovorov s Ukrajinou, ale na odštartovanie oficiálnych prístupových rokovaní bude ešte potrebné konečné hlasovanie členských štátov EÚ. Kyjev oficiálne požiadal o členstvo v EÚ v závere februára minulého roka, tesne po začiatku rozsiahlej ruskej invázie. V júni toho roka Ukrajina dostala štatút kandidátskej krajiny.

Viac k témam: ukrajinské členstvo v EÚ, Veľvyslankyňa, Vstup do EÚ
Zdroj: SITA.sk – Pre vstup Ukrajiny do Únie sú potrebné len dva prvky, tvrdí veľvyslankyňa Mathernová © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *