Spor o porušení podmienok brexitu sa vyhrocuje, EK zvažuje ďalšie právne kroky proti Británii

4.11.2020 (Webnoviny.sk) – Európska komisia (EK) v spore o porušení podmienok dohody o vystúpení z EÚ zvažuje ďalšie právne kroky proti Veľkej Británii. Uviedol to v utorok hovorca komisie Daniel Ferrie.

Znamenalo by to, že Londýnu pošle tzv. odôvodnené stanovisko, teda formálnu žiadosť o dodržiavanie práva EÚ. V ňom komisia uvedie, prečo sa domnieva, že Británia porušuje právo EÚ.

Na prvú výzvu so žiadosťou o ďalšie informácie, ktorú komisia zaslala 1. októbra, britská vláda v stanovenej lehote neodpovedala. „Spor musí byť vyriešený,“ zdôraznil Ferrie.

Britský parlament schválil koncom septembra zákon o vnútornom trhu Spojeného kráľovstva. Ten dáva krajine právomoc ignorovať ustanovenia brexitovej dohody o obchodných tokoch do a zo Severného Írska, ktoré zdieľa 500-kilometrovú hranicu s Írskou republikou – členským štátom EÚ.

Zástupcovia únie sa obávajú, že by to mohlo viesť k znovuzavedeniu tvrdých hraníc a narušeniu stability, ktorá je základom mieru v Severnom Írsku od Veľkopiatkovej dohody z roku 1998.

Viac k témam: Brexit, No deal brexit (Brexit bez dohody)
Zdroj: Webnoviny.sk – Spor o porušení podmienok brexitu sa vyhrocuje, EK zvažuje ďalšie právne kroky proti Británii © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *