Stovky Bielorusov porušili na protestoch zákon, niektorým hrozí aj 15-ročné väzenie

14.11.2020 (Webnoviny.sk) – Ľudskoprávna organizácia Viasna vo štvrtok uviedla, že bieloruské úrady zaznamenali viac ako 900 trestných činov v súvislosti so správaním demonštrantov, ktorí už niekoľko mesiacov protestujú proti výsledkom augustových prezidentských volieb.

V nich podľa oficiálnych výsledkov triumfoval autoritársky prezident Alexander Lukašenko, ktorý v Bielorusku vládne od roku 1994, no podľa protestujúcich boli výsledky zmanipulované a požadujú jeho rezignáciu.

Stovky obvinených Bielorusov podľa spomenutej inštitúcie by pre účasť na zhromaždeniach mohli odsúdiť na dlhoročné tresty odňatia slobody. V obvineniach proti demonštrantom sa najčastejšie uvádza plánovanie alebo účasť na výtržnostiach a násilné správanie voči členom policajných zložiek. V prípade najzávažnejších trestných činov hrozí obvineným až 15-ročné väzenie.

Lukašenko približne pred dvomi týždňami pozmenil taktiku proti demonštrantom. Vyzval vtedy úrady, aby zakročili proti všetkým robotníkom či študentom, ktorí sa zúčastňujú na demonštráciách organizovaných opozíciou.

„Nebudeme nikoho presviedčať: ani pracujúcich, ani študentov, ani lekárov, učiteľov či úradníkov… Teraz nastáva okamih, keď by si mal každý zvoliť cestu, po ktorej chce ďalej ísť,“ skonštatoval pred niekoľkými dňami 66-ročný prezident.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Prezidentské voľby v Bielorusku a protesty (fotografie)

Viac k témam: prezidentské voľby v Bielorusku, protesty v Bielorusku
Zdroj: Webnoviny.sk – Stovky Bielorusov porušili na protestoch zákon, niektorým hrozí aj 15-ročné väzenie © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *