Lukašenko priťahuje skrutky, západné štáty odsúdili najnovšie zásahy bezpečnostných zložiek

3.11.2020 (Webnoviny.sk) – Západné štáty odsúdili svojvoľné zatýkanie a ďalšie formy represií proti bieloruským občanom. Učinili tak po pondelňajšom zhliadnutí kamerových záznamov z ulíc bieloruských miest, ktoré sa uskutočnilo na pôde Rady OSN pre ľudské práva.

Brutálny zákrok proti ľudu

Americký veľvyslanec v inštitúciach OSN vo švajčiarskej Ženeve Andrew Bremberg vyzval Bielorusko, aby zastavilo „brutálny zákrok proti bieloruskému ľudu„.

V bieloruskom hlavnom meste Minsk sa v nedeľu opäť zišli tisíce demonštrantov požadujúcich rezignáciu dlhoročného prezidenta Alexandra Lukašenka. Protesty trvajú už takmer tri mesiace, keďže demonštranti neuznávajú výsledky augustových volieb a považujú ich za zmanipulované. Polícia použila proti zhromaždeniu omračujúce granáty a výstražné výstrely. V nedeľu počas opozičných protestov zatkli dovedna 231 ľudí.

Francúzsky veľvyslanec Francois Rivasseau uviedol, že „krajina galského kohúta“ je naďalej „mimoriadne znepokojená“ nedodržiavaním ľudských práv v Bielorusku.

Trojročné väzenie pre účastníkov protestov

Ako uviedol korešpondent poľského webu wyborcza.pl Andrzej Poczobut v bieloruskom Grodne, prezident Lukašenko „začal priťahovať skrutky„. Zároveň to označil za možný rozhodujúci moment bieloruských protestov. Účastníkom týchto zhromaždení po novom hrozí namiesto 15 dní za mrežami až 3-ročné väzenie.

Lukašenko sa nikdy v histórii svojej vlády neuchýlil k takému masovému podávaniu trestných oznámení proti politickým oponentom. Ukazuje sa zúfalstvo Lukašenka, keďže tradičné represie nefungujú a režim stále nie je schopný prelomiť pokojné protesty tradičnými prostriedkami. Netrúfam si predpovedať, čo bude ďalej – či sa ľudia zľaknú alebo sa naopak zmobilizujú,“ napísal Poczobut.

Viac k témam: protesty v Bielorusku
Zdroj: Webnoviny.sk – Lukašenko priťahuje skrutky, západné štáty odsúdili najnovšie zásahy bezpečnostných zložiek © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *