Neustúpime, desivé a znepokojujúce. Macron, Merkelová aj Trump odsúdili teroristický útok vo Viedni

3.11.2020 (Webnoviny.sk) – Európski a svetoví politickí lídri a ďalší poprední predstavitelia odsúdili pondelňajšie teroristické útoky v centre Viedne, pri ktorých prišli o život štyria civilisti.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorého krajina sa v ostatných týždňoch potýkala s viacerými islamistickými útokmi, na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter uviedol, že Francúzi súcitia s „priateľským“ rakúskym národom. „Toto je naša Európa. Naši nepriatelia musia vedieť, s kým majú do činenia. Neustúpime,“ odkázal Macron.

Nemecké ministerstvo zahraničných vecí označilo útoky za „desivé a znepokojujúce“. „Zatiaľ nepoznáme úplnú mieru útoku. V tejto náročnej chvíli sústredíme naše myšlienky na zranených a obete. Neustúpime nenávisti, ktorá sa zameriava na rozdelenie našej spoločnosti,“ uviedol rezort diplomacie.

Zdesenie zo scén vo Viedni

Nemecká kancelárka Angela Merkelová zdôraznila solidárnosť Nemcov s Rakúšanmi a podobne ako ďalší lídri vyjadrila zdesenie zo scén vo Viedni. „Islamský terorizmus je náš spoločný nepriateľ. Boj proti týmto vrahom a ich podnecovateľom je naším spoločným bojom,“ uviedla na Twitteri prostredníctvom hovorcu Steffena Seiberta.

Viac o téme: Teroristický útok vo Viedni

Teroristické útoky odsúdil aj britský premiér Boris Johnson. „Sme váš spojenec v boji proti teroru,“ napísal. Predseda Európskej rady Charles Michel označil útok za „zbabelý čin, ktorý znesväcuje život a naše ľudské hodnoty“. „Stojíme pri Rakúsku,“ odkázal.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Teroristický útok vo Viedni

„Sme silnejší ako nenávisť a teror. Európa v úplnej súdržnosti stojí pri Rakúsku. Moje myšlienky sú s rodinami obetí a všetkými Rakúšanmi,“ nadviazala predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Česko zavádza preventívne opatrenia

Správa o útokoch v rakúskej metropole neušla ani obom kandidátom na prezidenta Spojených štátov amerických.

Súčasný šéf Bieleho domu Donald Trump uviedol, že „tieto zlé útoky proti nevinným ľuďom musia prestať“, kým jeho demokratický protikandidát Joe Biden sa s manželkou Jill pomodlil za obete a ich rodiny. „Všetci musíme byť jednotní proti nenávisti a násiliu,“ podotkol.

Nutnosť spojenectva vyzdvihol aj izraelský premiér Benjamin Netanjahu. „Civilizované národy sa musia spojiť, aby porazili surovosť narastajúceho islamistického terorizmu.“

V súvislosti s útokom vo Viedni česká polícia uviedla, že zavádza na hraniciach s Rakúskom „preventívne opatrenia“.  „Polícia preventívne vykonáva náhodné kontroly vozidiel a cestujúcich na hraničných priechodoch s Rakúskom v súvislosti s teroristickým útokom vo Viedni,“ uviedla česká polícia na Twitteri.

Viac k témam: americký prezident, britský premiér, francúzsky prezident, teroristický útok vo Viedni
Zdroj: Webnoviny.sk – Neustúpime, desivé a znepokojujúce. Macron, Merkelová aj Trump odsúdili teroristický útok vo Viedni © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *