Útok vo Viedni si vyžiadal mŕtvych aj zranených, páchatelia strieľali aj na ľudí sediacich pred barmi (video)

3.11.2020 (Webnoviny.sk) –

  • aktualizované 3. novembra 8:29

Útok v centre Viedne si vyžiadal zranených a štyroch mŕtvych civilistov. Obeťami sú dvaja muži a dve ženy, informoval minister vnútra Karl Nehammer.

Falošná samovražedná vesta

Ako na Twitteri informovala viedenská polícia, medzi ťažko zranenými je aj policajt. Vo viedenských nemocniciach skončilo celkovo 17 zranených a najmenej šesť je vo vážnom stave.

Viac o téme: Teroristický útok vo Viedni

Zobraziť fotogalériu k článku:
Teroristický útok vo Viedni

Jedného z útočníkov policajti zastrelili. Mal útočnú pušku a falošnú samovražednú vestu. Nehammer uviedol, že bol podľa počiatočných vyšetrovaní sympatizantom extrémistickej skupiny Islamský štát. Ďalšie podrobnosti o ňom pre pokračujúce vyšetrovanie odmietol poskytnúť.

Generálny riaditeľ pre verejnú bezpečnosť Franz Ruf uviedol, že s pomocou výbušnín otvorili páchateľov byt a prehľadali ho. Ministerstvo vnútra potvrdilo, že v súvislosti s útočníkom ráno vykonali policajti aj ďalšie domové prehliadky a zatkli niekoľko osôb.

Úrady sa stále usilujú určiť, či sú aj ďalší útočníci, ktorí by mohli byť na úteku. Polícia vyzýva ľudí vo Viedni, aby v utorok zostali doma. „Sme obeťami opovrhnutiahodného teroristického útoku v hlavnom meste,“ vyjadril sa niekoľko hodín po streľbe kancelár Sebastian Kurz. Nehammer incident označil za útok na rakúske hodnoty a demokratickú spoločnosť.

Útočníci vypálil desiatky rán

Útok sa odohral v pondelok krátko po 20:00 neďaleko hlavnej viedenskej synagógy v centre mesta, kde si ľudia užívali poslednú noc v reštauráciách a baroch pred začatím pandemického lockdownu.

Útočníci podľa polície strieľali až na šiestich miestach – Salzgries, Schwedenplatz, Graben, Fleischmarkt, Bauernmarkt a Morzinplatz. Rabín Schlomo Hofmeister sa pre agentúru AP vyjadril, že videl najmenej jedného človeka, ako vystrelil na ľudí sediacich pred barmi na ulici pod jeho oknom. „Pred našou budovou vystrelili prinajmenšom 100 rán,“ uviedol.

Polícia bezprostredne po streľbe vyzvala ľudí, aby sa vyhli všetkým otvoreným priestranstvám v meste, aj hromadnej doprave. Autobusy a električky v mieste útoku nezastavovali. Rakúske ozbrojené sily vyslali vojakov, aby strážili kľúčové miesta vo Viedni a pomohli tak polícii pri vyšetrovaní. Nemecko a Maďarsko sa ponúkli Rakúsku, že tam pošlú taktické policajné jednotky.

Úrady tvrdia, že polícia dostala od verejnosti 20-tisíc videí súvisiacich s útokom. Tesne po útoku sa začali šíriť na sociálnych sieťach, ale polícia vyzvala verejnosť, aby ich nezverejňovali, pretože takto mohli ohroziť zasahujúce bezpečnostné zložky.

Trump a Macron útok odsúdili

Útok rýchlo vyvolal odsúdenie aj podporu od lídrov vo svete. Francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorého krajina sa v ostatných týždňoch potýkala s viacerými útokmi, na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter uviedol, že Francúzi „zdieľajú šok a smútok rakúskeho ľudu zasiahnutého pondelkovým útokom“.

Americký prezident Donald Trump vyjadril podporu Rakúsku v boji proti terorizmu. „Tieto zlé útoky proti nevinným ľuďom musia prestať,“ napísal na Twitteri.

S ľútosťou a obrovským zármutkom prijal správu o teroristickom útoku aj predseda Národnej rady SR (NR SR) Boris Kollár (Sme rodina). Ešte vo večerných hodinách dal z nemocnice pokyn na kondolenciu predsedovi Národnej rady Rakúskej republiky Wolfgangovi Sobotkovi, ktorá v pondelok ráno odišla diplomatickou poštou. Informovala o tom riaditeľka odboru komunikácie s médiami a verejnosťou NR SR Michaela Jurcová.

„Vyjadrujem rozhorčenie nad tým, čo sa stalo, zároveň vyjadrujem úprimnú sústrasť celému rakúskemu ľudu. V týchto ťažkých chvíľach sme s Vami, myslíme na Vás a modlíme sa za Vás,“ znie kondolencia šéfa slovenského parlamentu.

Kontroly na hraniciach Slovenska s Rakúskom

Ministerstvo vnútra SR podniklo v súvislosti s útokom vo Viedni všetky potrebné kroky na zaistenie bezpečnosti slovenských občanov. Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedol minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO). „O aktuálnej situácii u našich západných susedov komunikujeme aj s rakúskou stranou,“ povedal.

Policajný zbor SR zároveň vyzval Slovákov vo Viedni, že pokiaľ disponujú fotografiami alebo videozáznamami, ktoré zachytávajú prácu polície alebo pohyb útočníkov, majú sa obrátiť na rakúsku políciu. Zároveň ich nemajú zverejňovať. „Zverejnením budú ohrozené životy policajtov,“ dodala polícia.

Dočasný šéf slovenskej polície Peter Kovařík potvrdil, že slovenská polícia vykonáva kontroly na hraniciach a strategických miestach. Opatrenia mali prijať už hodinu po útoku. Zároveň ozrejmil, že v súvislosti so streľbou komunikujú aj s partermi z okolitých krajín. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

Viac k témam: streľba, teroristický útok vo Viedni, Viedeň
Zdroj: Webnoviny.sk – Útok vo Viedni si vyžiadal mŕtvych aj zranených, páchatelia strieľali aj na ľudí sediacich pred barmi (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *